haşhaşlı çörek

haşhaşlı çörek tarifi
Paylaş
 
[Oy: 0 %: 0]

Haşhaşın yaklaşık 50 türü vardır. Bugün biz de bir haşhaşlı çörek tarifi vereceğiz. Bunlardan otuza yakın olanı ülkemizde yetiştirilir. Ancak uyuşturucu amaçlı da kullanıldığından kontrollü olarak ekimi yapılmaktadır. Genellikle Orta Anadolu bölgesinde yetiştirilir ve doğal olarak da bu bölgenin mutfağında önemli yeri vardır. İçinde haşhaşın olduğu birçok börek, çörek ve kek yapılır. haşhaşlı çörek yapımının zahmetli olduğunu düşünmeyin sakın.

haşhaşlı çörek tarifi

haşhaşlı çörek yapılışı

 • 6 su bardağı un
 • 1 paket maya
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 tatlı kaşığı kadar tuz
 • 2 yumurta
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı ılık süt

İç harcı için:

 • 1,5 su bardağı haşhaş ezmesi
 • 1 su bardağı ceviz içi
 • 1 su bardağı sıvı yağ

Çörek yapılacağına göre önce hamurunu hazırlayın. Büyükçe bir kaba unu koyun. Unun ortasını biraz açarak mayayı koyun. Instant kuru maya kullanabilirsiniz. Sonra toz şekeri ve tuzu koyun. Bu arada yumurtaların sayısını ayırın beyazlarını unun üzerine koyun. Arkasından sıvı yağ ve sütü de koyduktan sonra hamuru yoğurmaya başlayın. Yaşa maya da kullanabilirsiniz. Eğer yaş maya kullanacaksanız önce sütün içinde eritin, sonra una karıştırın. Hamur hazır olunca üzerine bir bez örtün ve bir saat kadar dinlendirin. Bu arada hamur mayalanacak.

Şimdi artık çöreğin içini hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bir kabın içine haşhaş ezmesi, ceviz içi ve sıvı yağı koyun ve bir tahta kaşıkla karıştırın. Oldukça akışkan bir harç olmalı.

Hamur mayalandığında üç parçaya ayırın. Her bir parçayı unlayarak oklavayla açın. Fazla da uğraşmayın. Birazını da elinizle genişletebilirsiniz. Şimdi hazırladığınız iç harçtan bir miktar alın ve hamurun her tarafına güzelce yayın. Sonra diğer bezeyi de aynı şekilde açıp birincinin üzerine yayın. Onun da üzerine iç harcından yayın ve üçüncü hamurda da aynı şeyleri yapın. Bu şekilde üç kat hamur olacak elinizde. Şimdi hamuru uzunlamasına şeritler halinde kesin ve içten başlayarak dışa doğru kendi etrafında sarın. Yuvarlak çörekler olacak elinizde.

Bu haşhaşlı çörekleri bir tepsiye düzün. Üzerine ayırdığınız yumurta sarılarını sürün. Fırın 200 dereceye kadar ısıttıktan sonra tepsiyi fırına koyun. Haşhaşlı çörekler kızarana kadar pişirin. Gördünüz işte, haşhaşlı çörek tarifi ne kadar kolay. Afiyet olsun.

Gelen aramalar:
Bu yazı 1150 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. […] Haşhaşlı çörek Haşhaşın yaklaşık 50 türü vardır. Bugün biz de bir haşhaşlı çörek tarifi vereceğiz. Bunlardan otuza yakın olanı ülkemizde yetiştirilir. Ancak uyuşturucu amaçlı da kullanıldığından kontrollü olarak ekimi yapılmaktadır. Genellikle Orta Anadolu bölgesinde yetiştirilir ve doğal olarak … – https://www.yemekeli.com/hashasli-corek […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe