Pastırmanın Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 
[Oy: 3 %: 3.7]

Pastırma, Türk kültürünün değişmeyen ögelerinden biri olarak bilinmektedir. Köken olarak ise Orta Asya’ da kurulan Hunlar’ a kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde, Kayseri ile özdeşleşmiş lezzetlerden biri olarak gösterilen pastırmanın kelime anlamı ‘kurutulmuş ve baharatlanmış et’ demektir. Eski zamanlarda, etin bozulmasını engellemek için tuzla ve çeşitli baharatlarla kaplanarak, bekletilmesi sonucunda elde edilmiştir.

Uzmanlar, pastırmayı oldukça sağlıklı bulunan gıdalar arasında göstermektelerdir. Salamura edilen bir et türü olarak da tanımlanan pastırma genelde büyükbaş hayvanlardan elde edilir. Hayvan etinin her bölgesinden değil sadece antrikot, bonfile gibi kısımlarından yapılması, pastırmanın değerini altın ile yarışır hale getirmiştir. Pastırmayı insan sağlığına faydalı hale getiren maddelerden biri de çemendir. Tuzlanıp baharatlanan et, çemenle de tamamen kaplandıktan sonra genel olarak pastırma elde edilmiş olmaktadır.

Pastırmanın en bilinen faydası, az işlem gördüğü için yüksek protein içermesidir. Besin değerlerinden hiçbir şey kaybetmemiş olan bu et çocuklar için de oldukça sağlıklı bir kaynaktır. Ayrıca içinde kalsiyum, potasyum, demir ve A vitamini barındırdığı da bilinmektedir.

Pastırmanın faydalarından biri olarak da sindirime yardımcı olması gösterilmektedir. İçindeki baharatlar sayesinde hem bağırsaklara iyi geldiği hem de mideyi rahatlattığı kanıtlanmış gerçekler arasındadır. Ayrıca etrafına sarılmış olan çemen sayesinde boğazda oluşan ağrıları da hafifletmektedir. Çünkü çemen tohumunun bu tür etkileri vardır. Çemenin bir diğer faydası ise vücutta üreme potansiyeli olan bakteri ve mantarları engelleyebilmesidir.

İştahı pek açık olmayan çocukların veya yetişkinlerin pastırma tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü pastırmanın baharatları, iştah açıcı bir özelliğe sahiplerdir. Yapım süresi en az yirmi beş gün olan pastırma belli başlı hastalıklardan korunmada da yardımcı bir gıdadır. Tüberküloz ve anemiye karşı kalkan görevi üstlenmiştir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı da bilinmektedir.

Emziren annelerin de bu besini tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Hatta içinde çok fazla protein içermesi dolayısıyla anne sütüne olumlu bir etkisi de vardır. İçinde kimyasal madde içermeyen neredeyse tek et ürünü olması sebebiyle vücuttan toksinlerin atılmasına da yardımcı olmaktadır. Aşırı tüketim yapılmadığı müddetçe kolesterolü de olumsuz etkilemediği ortaya çıkmıştır.

 

Bu yazı 1226 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe