Delikli kaşık ne işe yarar ?

delikli kaşık
Paylaş
 
[Oy: 9 %: 3.2]

Çatal bıçak kaşık setlerinde yer alan biliyor musunuz ? Annelerimizin mutfakta kullandığı çatal, kaşık, kepçe seçenekleri oldukça sınırlı idi.

Şimdilerde çatal kaşık bıçak setlerinin içinden delikli kaşık çıkmakta, bazı ev hanımları bunun tam olarak ne işe yaradığını bilmediğinden kullanmamaktadırlar.

Delikli kaşık ne işe yarar ?

Delikli kaşık aslında bir servis kaşığıdır. Genel olarak sulu ve taneli bir yemeğin tanelerini suyundan ayırmaya yarar. Örneğin misafiriniz pilavın üzerine nohut taneleri istedi, delikli kaşıkla bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu delikli kaşığın kullanım alanlarından sadece biridir. Bazı delikli kaşıklar salata karıştırmak için bazıları ise makarna servisi için üretilmiştir. Yumurtanın sarısı beyazından ayırırken bile delikli kaşık kullanmak mümkündür.

İcra edeceği fonksiyona göre değişik delikli kaşık tasarımları vardır. Bazılar kepçe tarzındadır, bazıları spatulaya benzer şekildedir. Bazıları da oldukça değerli sanatsal tasarımdadır.

delikli kaşık

Sadece bir delikli veya fazla delikli olanları, silikondan veya tahtadan yapılanları da vardır.

?

Yemek pişirirken genellikle tahta kaşık kullanıyoruz. Bu hem tencerenin çizilmesini önlüyor hem de kaşık tahta olduğu için elimizi yakmıyor. Ortası delik tahta kaşık ise bize iki yarar daha sağlıyor.

Birincisi;

Sürekli karıştırmayı gerektiren yemeklerde daha az güç kullanarak yemeği karıştırmayı sağlıyor. Örneğin tarhana veya hazır çorbayı kaynayana kadar karıştırıyoruz. Ortası delik olunca hem daha kolay karıştırılıyor hem de karıştırırken yanlışlıkla dışarı taşırmayı önlüyor.

Yabancılar delikli kaşığı özellikle rizotto gibi yemekler için kullanmaktadırlar.

delikli kaşık

İkincisi;

Yemekte iri parçalar var ise bunları ayırmak için kullanılır. Örneğin yemeğe defne yaprağı attınız, yemek pişince bunu yemekten almak istiyorsunuz. Ortası delik tahta kaşıkla bunu daha kolay yaparsınız. Ortası delik tahta kaşık haşlanmış yumurtayı veya haşlanmış patatesi su dolu tencereden alırken de işe yaramaktadır.

?

Bildiğiniz üzere spatula çevirme işinde kullanılır. Delikli spatula kızarttığınız bir şeyin yağı kızartma kabında kalsın diye kullanılır. Yani delikli spatula ile hem kızartırsınız hem de kızarttığınız şeyi yağsız şekilde servis tabağına koyarsınız.

Delikli spatula ne işe yarar

Silikon servis seti gerekli mi ?

Şimdilerde fiyatlarının uygun olması ve kullanışlı olmaları nedeniyle delikli kaşıkların silikon olanlarından tercih edilmektedir. Alırken de sadece delikli kaşık şeklinde değil de set olarak satın alanlar bulunmaktadır. Mutfakta fazla zaman geçiriyorsanız set olarak almayı düşünebilirsiniz.

Silikon servis seti kullananlar başlıklı yazıda bu konuda biraz daha fazla detay verilecektir.

Bu yazı 1161 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe