etli pilav

Paylaş
 
[Oy: 0 %: 0]

Etli pilav

İçinde çıtır çıtır kızarmış tel şehriye ve pilav. Nasıl da güzel bir birlikteliktir. Mis gibi pilavın tadı yanında dişe gelen gevrek tel şehriye muhteşem bir tat yaratır damaklarda. Ancak işin içine bir de et girerse, o zaman işte yemeğin keyfi bir başka olur. Bu yüzden bugün etli pilav tarifi vereceğiz sizlere. Bu tel şehriyeli etli pilav ile büyük sükse yapabilirsiniz misafirlerinize.

Etli pilav malzemeleri

  • Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
  • 200 gram parça et
  • 2 yemek kaşığı tel şehriye
  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 su bardağı sıcak su
  • Bir miktar tuz ve karabiber
etli pilav yapımı

etli pilav yapımı

etli pilav tarifi

etli pilav tarifi

kolay etli pilav

kolay etli pilav

resimli etli pilav

resimli etli pilav

denenmiş etli pilav

denenmiş etli pilav

etli pilav

etli pilav

Etli pilav tarifi:

Her şeyden önce pirinci yıkayın ve bir kevgire dökerek süzülmesi için bir kenara koyun. Sonra bir tencereye sıvı yağı koyun ve ateşi yakın. etli pilav için Yağ kızarmaya başlayınca tencereye kuşbaşı doğranmış parça eti ilave edin. Bu noktada et yerine tavuk da kullanabileceğinizi belirtelim. Şimdi etler kavruluncaya kadar tencereyi karıştırmaya başlayın. Etler pişince tencereye tel şehriyeyi dökün ve karıştırarak kavurmaya devam edin. Tel şehriyeler çabuk yanabilir. O yüzden dikkatli olan.

Tel şehriyeler pembeleşmeye başlayınca tencereye pirinci ilave edin. Sürekli karıştırarak pirinçleri de kavurun. Bu şekilde pirinç nişastasını bırakır ve şeffaflaşır. Artık pilavın suyunu katabilirsiniz. Bir miktar tuz ve karabiber de koyduktan sonra ateşi kısın ve orta ateşte pilav suyunu çekine kadar pişirin. Pilav suyunu çekince de ateşi kısın. Bu şekilde beş dakika daha pişsin. Ateşi kapadıktan sonra etli pilavın 15 dakikadan az olmamak üzere demlenmesi gerekiyor. Afiyet olsun.

Bu yazı 1321 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe