ev yapımı sucuk

ev yapımı sucuk yapılışı
Paylaş
 
[Oy: 0 %: 0]

Ev yapımı sucuk yapmak çok da zahmetli bir iş değil. Evde, hazır sucuğu aratmayacak lezzette sucuk yapmak mümkündür. Bunun için en önemli nokta kurutulmuş bağırsak kullanmaktır. Bağırsağın özelliği, yarı geçirgen oluşu ve suyu dışarıya yavaş yavaş bırakmasıdır. Böylece baharatların da desteğinde sucuk istendiği şekilde kurur. Kurutulmuş bağırsak aktarlarda satılıyor.

  • 1 kilo orta yağlı kıyma
  • 10 diş sarımsak
  • 2-3 tatlı kaşığı kırmızı acı biber
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • Yarım tatlı kaşığı kimyon
  • 5-6 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
ev yapımı sucuk yapılışı

ev yapımı sucuk tarifi

Ev Yapımı Sucuk Tarifi
Kıymanın biraz yağlı olması sucuğun lezzetli olması açısından önemlidir. Yağ etin yumuşaklığını korumasına yardımcı olur. Şimdi sarımsakları ayıkladıktan sonra bir havanda iyice ezin. Sonra da etin üzerine dökün. Arkasından kırmızı acı biber, karabiber ve kimyonu ilave edin ve yoğurmaya başlayın. Acı sevenler kırmızı ve karabiberi, verilen ölçüden daha fazla kullanabilir. Bütün baharat ete tamamen yedirildikten sonra bu harca zeytinyağını koyun. Harcın yumuşak olmasına dikkat edin. Bu yüzden katı görünüyorsa bir miktar daha zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Şimdi sucuğun harcı hazır. Bunu kurutulmuş bağırsakların içine doldurun. Sucukları yuvarlak veya düz şekilde doldurabilirsiniz. Önemli olan ağızlarının hiç hava almayacak şekilde sıkıca kapatılmasıdır.

Sucuklar hazır olunca bir gece tepside bekletin. Bir gün sonra da havadar bir yere asın. Yaklaşık bir hafta sonra sucuk yenmeye hazırdır. Yemek için sucuğun tamamen kurumuş olması gerekmiyor. Sucukların asılması, bağırsağın ve sucuğun herhangi bir yere temas etmemesi içindir. Bağırsak geçirgen bir madde olduğundan dokunduğu yüzeyin tadını ve nemini alabilir. Asmak için hava akımı olan bir yerde iple bağlamak yeterlidir. On gün kadar sonra sucukları askıdan alıp bir buzdolabı poşetine koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazı 1038 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe