Fazla Bilinmeyen Gıda Alerjileri

Paylaş
 
[Oy: 1 %: 5]

Vücudumuz hayatın idamesinin sağlanması amacı ile besine ihtiyaç duyar. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral şeklinde sıralanabilecek olan bu gruplar için bir kısmının vücut içinde yapımı söz konusu iken genel olarak dışarıdan alım ile gerekli enerji ve yapımın sağlanabileceğini söyleyebiliriz. Ancak bazen aldığımız bazı yiyecek ve içecekler bizim için faydalı olmak yerine zararlı olmaktadır. Bu durumda da zarar verecek olan besinlerden uzak durulması gerekir. Ancak hangisinin yenilmesi ya da hangisinden uzak durulması gibi bir konuya karar verme aşamasında da piyasada var olan alerji testlerinden yardım alınması gerekir.

Gıda Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Alerji tanımı vücutta istenmeyen etkilerin oluşması şeklinde kısaca belirtilebilir. Gıda intoleransı ile sıklıkla karıştırılan bir durum olsa da aslında ikisi farklı şeylerdir. Tolerans konusunda sıklıkla karşılaşılan laktoz intoleransı vücutta laktaz enziminin eksikliği ya da yapısında olan bozukluklardan kaynaklanan bir durumdur. Alerji ise vücutta bulunan savunma antikorlarının tetiklenerek kişilerde istenmeyen etkilerin ortaya çıkmasıdır. Her iki grupta da belirli besinlerden uzak durulması gerekir. Alerjinin nasıl anlaşılacağı konusunda da her kişi için farklı şiddette oluşacak farklı belirtiler ile anlamak mümkündür. Ancak genel bakış açısında mide sorunlarının yaşanması, yemekten belli bir süre sonra oluşan baş ağrıları ve ciltte oluşabilecek olan döküntüler ile karakterize olabilmektedir.

Gıda Alerjisi Çeşitleri Nelerdir?

Alerjinin savunma mekanizmasına bağlı olarak ortaya çıktığını belirtmiştik. Burada rol oynayan IgG ve IgE şeklindeki 2 farklı antikorun varlığından söz edilebilir. Bunlar içinde IgG ile alakalı olanlarda semptomların ortaya çıkışı daha geç olmaktadır. Bu da hastalığın teşhisinin konulmasında gecikmelere ya da bu süre zarfında oluşan ek semptomlar ile beraber farklı hastalıklara yönelmeye neden olabilmektedir. Diğer bir tip olan IgE gıda alerjisi ise kısa sürede belirtilerin ortaya çıktığı ve bu yüzden de tanımanın daha kolay olduğu bir çeşittir. Bunlar içinde sıklıkla karşılaşılan bir durum da bazı kronik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerin tetiklenmesidir. İrritabl bağırsak sendromu ve Crohn gibi yaygın 3 hastalığın ortaya çıkması da tip 3 alerji türü olan IgG aracılıklı antikor ile tetiklenebilmektedir.

Gıda Alerjisi Testleri

Testlerin yaptırılabileceği birçok farklı marka bulunmaktadır. Ancak bunlar içinde hem güvenilir olan hem de sizlere doğru sonuçlar ile yanıt verecek olan bir testin tercih edilmesi önemlidir. Gıda intoleransı testi Antalya veya farklı bir yerde tolere edilemeyen gıdaların öğrenilmesi amacı ile Imupro tarafından yapılacak olan testler kullanılabilir. 5 farklı şekilde tasarlanmış olan bu testlerde 270’e kadar varan gıdanın sizin için alerjen özellikte olup olmadığını ELISA gibi doğruluk oranı yüksek olan bir yöntem ile ölçmektedirler. Ayrıca sizlere testlerin kısa raporları da verilmektedir. Bu testler ile IgG alerjisine yönelik olarak tanımlamalar yapılır.

Bu yazı 945 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe