Gecikmeli Gıda Alerjisi Nedir?

Paylaş
 
[Oy: 1 %: 5]

Besin alerjisi ve gıda intoleransı ile bağlantılı olarak, gecikmeli gıda alerjisi de bu noktada karşımıza en çok çıkan sorunlardan biri olmaktadır. Bir diğer adıyla gıda duyarlılığı da diyebiliriz. Bu sorun gıda intoleransına sahip insanlarda da bulunan bir problem olmakla beraber, aynı zamanda birçok bireyde de karşılaşılan bir durumdur. Peki nedir, derseniz; gecikmeli gıda alerjisi, kişilerin tüketmiş olduğu bir besine karşın anında reaksiyon göstermemesi durumudur. Kişi, birkaç saat sonra hatta bazen günler sonra bu reaksiyon belirtileri ile karşılaşabilir. Bu yüzden gıda intoleransı fark edilmesi gibi, kolay olmamaktadır. Etki eden besinin ne olduğunu saptamak bu durumda daha zor olabiliyor.

Imupro Gecikmeli IGG Gıda Alerjisi Testi

Gıda duyarlılığına karşı yapılan test ve tespitler bahsettiğimiz üzere, diğerlerine oranla daha zordur. Bunun en büyük nedeni ise 3 saat ile 72 saat arasında değişen gecikmeli etki. IGG gecikmeli gıda alerjisi, IGE klasik gıda alerjisinden de farklıdır. Normal alerjide, birkaç dakika bile aksamadan anında tepki görülür ve kaşıntı, döküntü, kızarıklık gibi kısa vadeli reaksiyonlar gözlemlenir. Gecikmeli gıda alerjisinde ise bu daha uzun bir sürece yayılmıştır. Kronik şikayetlerle kişiler durumu fark edebilir. Bunlar içerisinde kabızlık, bağırsak sendromu, sedef hastalığı gibi durumlar olabilmektedir. Yapılan test ile daha geniş kapsamlı bir tarama ve analiz sürecine gidilir bu yüzden. Antikorların en yüksek tepkiyi gösterdikleri besinlere göre yeni bir besin programı oluşturulur.

IGG Gıda İntoleransı Testinin Fiyatı Nedir?

Gıda intoleransı, son 10 yıldır popülaritesi gittikçe artan bir testtir. Bilinçlenen insanlar ve gıda intoleransının hastalıklarla olan ilintisi kanıtlandıkça insanların da bu alana olan ilgisi artmıştır. Gıda intoleransı testini yaptırmak için alanında uzman ve güvenilir bir klinik ya da hastane geçmeniz gerekiyor. Gıda intoleransı testi fiyatı 2017 ise, son birkaç yıla çok fazla bir artış göstermemekle yaptırmış olduğunu besin sayısına göre farklılık gösterebilmektedir. 20’den 300’e kadar birbirinden farklı besin taramaları yapılabilmektedir. Imupro testleri arasında sizin için en uygun olanı seçerek alacağınız raporlama ve beslenme stratejilerine göre de fiyatlar belirlenmektedir.

Gıda Alerjilerinin Vücut Sistemine Etkisi

Ulusal ve uluslararası arenada yapılmış birçok araştırma gıda toleransının ciddi bir durum olduğunu ve bunun üzerinde durulması gerektiğini gösteriyor. Bununla ilgili yazılmış sayısız makale ve yazı söz konusu. Besin hassasiyeti yalnızca, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar gösterip kaybolan bir durum değildir. Uzun süreçte, beyin fonksiyonlarından sindirim sistemine kadar birçok noktada olumsuz etki yaratmaktadır. Baş ağrısı, migren, kabız, ishal, midede yanma, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık gibi günlük hayatı etkileyecek önemli belirtiler gösterebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı, gıda intoleransı ve gıda duyarlılığı testi yaptırmanız, böylece yeni ve sağlıklı bir beslenme düzenine kavuşmanız son derece elzem bir durumdur.

Bu yazı 933 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe