Fissler düdüklü tencerede taze fasulye kaç dakikada pişer ?

Fissler düdüklü tencerede taze fasulye kaç dakikada pişer
Paylaş
 
[Oy: 12 %: 3.3]

Her ne kadar sorusunun cevabı kullanma kılavuzunda yer alsa da taze fasulyeyi kullanma kılavuzunda yer aldığı kadar pişirirseniz hüsrana uğrayabilirsiniz.

Kılavuzda taze fasulyenin 5-7 dakikada pişeceği yazmaktadır. Açıkçası 5 dakikada taze fasulyenin düdüklüde bile olsa tam olarak pişmesi zordur. Peki neden Fissler düdüdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda taze fasulyenin pişme süresi olarak 5-7 dakika belirtilmiş derseniz, şu şekilde açıklayabilirim.

Bir kere tencerenin altı yakılıp birinci kademeye gelene kadar geçen süre sayılmıyor. Kademe 1 e gelince tencere içindeki sıcaklık 109 dereceye, yani suyun kaynama derecesinin üstüne çıkmaktadır. Süre kademe 1 e gelince başlamaktadır.

Süre dolunca ocağın altını kapatıyoruz fakat düdüklü tencerenin kapağını hemen açmıyoruz soğuduktan sonra açıyoruz. Ocağı kapattıktan sonra geçen zaman da süreye dahil edilmiyor. Halbuki ocak kapandıktan sonra da tenceredeki fasulye ısı ve basınç nedeniyle kapağı açana kadar pişmeye devam etmektedir.

Eğer tencerenin soğumasını beklemeyip suyun altına tutarsak kılavuzdaki 5-7 dakikaya birkaç dakika daha ilave etmek zorundayız.

Diğer bir husus da Fissler düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda yer alan pişme sürelerinin 2-3 kişilik yemekler için geçerli olduğudur. Halbuki bizler genelde yemekleri 4-8 kişilik yaparız. Bu nedenle kılavuzdaki pişme sürelerine 1-2 dakika daha ilave etmek gerekir.

Üçüncü bir husus da taze fasulyenin cinsidir. Bazı fasulye cinsleri nispeten erken pişer, bazı cinsler ise inatçıdır. Ayrıca yaz mevsimindeki taze fasulye daha kısa sürede pişerken sonbahar ve kış aylarında pazara gelen yeşil fasulye daha geç pişmektedir.

Bunlara ilave olarak taze fasulyeyi az pişmiş mi yoksa çok pişmiş mi sevdiğimiz faktörü bulunmaktadır.

Eğer Fissler düdüklü tencere kullanıyorsanız size pişme süresini hesaplamanın pratik bir formülünü vereceğim. Bir sebzeyi veya et yemeğini normal tencerede kaç dakikada pişiriyorsanız Fissler düdüklü tencerede kademe 1 de o sürenin yarısı sürede pişirirsiniz.

Örneğin normal tencerede taze fasulyeyi normal tencerede 20 dakikada pişirirseniz Fissler düdüklüde 10 dakika pişirirsiniz.

Fissler düdüklü tencerede taze fasulye kaç dakikada pişer ?

Diyelim ki mevsiminde kolay pişen bir taze fasulye satın aldık. 4-6 kişilik bir yemek düşünüyoruz ve pişme süresi tamamlanınca kapağını hemen açmayıp ara ara buharını çıkarmak suretiyle biraz da öyle pişsin istiyoruz. (Yani ocak kapandıktan sonra 20-30 dakika bekleyip kapağı öyle açıyoruz)

Bu takdirde Fissler düdüklü tencerede taze fasulyenin pişme süresi yaklaşık 9-12 dakika olacaktır. Yani kademe 1 e geldikten sonra süreyi başlatıyoruz ve 9-12 dakika sonra ocağın altını kapatıyoruz.  Ocağın altını kapattıktan 20-30 dakika sonra tencerenin kapağını açıyoruz.

Bu yazı 688 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe