inegöl köftesi

inegöl köftesi tarifi
Paylaş
 
[Oy: 12 %: 2.5]

Harika lezzet için sadece ustaların bildiği bir gizli tarifi olduğu söylenir. Bu gizli tarifi sizler için araştırdık ve bu kadar lezzetli olmasının sırrını öğrendik. İnegöl köfte yapımı için ilk püf noktamız; Kasabınızdan köftelik yağlı kıyma istediğinizi belirterek alışverişinizi yapmalısınız. Kıyma yağsız olduğu zaman kuru ve yavan bir tadı olur. Köfteye lezzeti veren etin yağlı kısmıdır.  Dilerseniz daha farklı bir lezzet oluşturmak için kıymanın bir kısmını yağlı kuzu kıyma olarak kullanabilirsiniz.

inegöl köftesi malzemeleri:

  • 1 kg dana kıyma ( yağlı ve sinirleri temizlenmiş etten)
  • 1,5 çay kaşığı karbonat
  • Tuz
  • 1 adet orta büyüklükte soğan
inegöl köftesi tarifi

inegöl köftesi yapılışı

:

Öncelikle kıymamızı derin bir kabın içine alıyoruz, içerisine tuz ve karbonatımızı ekleyip 15-20 dakika kadar güzelce yoğuruyoruz. En az bir gece buzdolabında üzerini kapatarak dinlendiriyoruz. Ardından kıymamızı dolaptan çıkardığımızda rendelemiş olduğumuz soğanımızı kıymamıza ilave ederek tekrar yoğuruyoruz. Yine 2-3 saat kadar buzdolabında üzerini kapatarak dinlendiriyoruz.  Dinlenme işlemi biten kıymamızı dolaptan çıkarıp elimizi yağla ya da suyla ıslatarak, kıymanın elimize yapışmadan ve güzel bir şekil almasını sağladıktan sonra az yağlı kızgın bir tavada pişirebilirsiniz. Dilerseniz köftelerinizi ızgarada yağsız da pişirme sağlayabilirsiniz. Kıymanın yağlı olması bu noktada önemlidir.

İnegöl köfte daha yumuşak ve lezzetli olması sırrı, karbonatla yoğrulmasıdır. Kıymayı dinlendirerek daha lezzetli olmasını ve o bildiğimiz hafif  elastik yapısını almasını sağlarız. Afiyet olsun.

Gelen aramalar:
Bu yazı 3678 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe