Mangallık et nasıl marine edilir

Mangallık tavuk nasıl marine edilir
Paylaş
 
[Oy: 3 %: 3]

Arda hızlı marinasyon tarifleri veriyor ve eti marine etmenin püf noktalarını söylüyor.

Günümüz tavukları eskisi kadar lezzetli olmadığı için ciddi bir sosa ihtiyaç duymaktadır. Yarım kaşık domates salçası, bir kaşık biber salçası, iki kaşık yoğurt kullanacağız. Bunlara bir tutam şeker ve bir tane soğanın suyu eklenir. Bir tutam tuz eklendikten sonra sevdiğimiz baharatlardan eklenir. Mesela kekik olabilir. Taze reyhan veya teze fesleğen de kullanabilirsiniz. Bunları elimizle küçük parçalara ayırıp ilave ediyoruz. İyice karıştırdıktan sonra tavuk parçalarına masaj yapar gibi marine sosuna buluyoruz. Tavukların çok uzun süre bu sosta beklemesine gerek yoktur.

Kaba bir bardak krema, bir tutam kuru kekik, bir tutam pul biber, bir tane rendelenmiş soğan, bir tane ezilmiş sarımsak, bir tutam karabiber eklenir. Etler marine sosunda uzun süre bekleyecekse tuz eklenmemelidir. Çünkü tuz eti sertleştirmektedir. Malzemeler karıştırıldıktan sonra etlere masaj yapar gibi sos yedirilir.

Antrikot nasıl marine edilir

Bunun için 4 kaşık zeytinyağı, 1 kaşık soya sosu, bir kaşık hardal, bir tane rendelenmiş sarımsak kullanılır. Malzemelere tuz ekleyip tel çırpıcı ile çırpılır.

veya soda kullanılır mı ?

Marinasyonda gazlı içecekler kullanılmamaktadır. Bunlar eti yumuşatır ama çürüterek yumuşatır.
Yukarıda tarif edilen marinasyon tarifleri hızlı marinasyon tarifleridir. Yani mangalı yakarken hazırlayıp 20-30 dakika sonra eti pişireceğiniz varsayılarak verilmiş tariflerdir.

Bu yazı 2098 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe