Carpaccio ne demek

Paylaş
 
[Oy: 3 %: 4]

Carpaccio ince dilimlenmiş özel bir etten yapılan İtalyan yemeğidir. Bu isim esasen bir İtalyan ressamın adıdır. Daha sonradan bu yemeğe verilmiştir. Bu yemek kolay hazırlanan, çerez gibi yenen atıştırmalık bir yiyecektir.

Carpaccio ilk kez ne zaman yapıldı ?

1950 yılında Giuseppe Cipriani adlı Venedikli bir aşçı, lokantasına gelen ve pişmiş eti yemesi doktor tarafından yasaklanan Amalia Nani Mocenigo adlı müşterisine (kontestir kendisi, ayrıca lokantanın müdavimlerindendir) çiğ eti ince dilimleyip, zeytinyağı, bazı soslar ve peynirle birlikte atıştırmalık olarak ikram etmiştir.

Bu ikram kontes tarafından beğenilmiş ve başkalarınca da lezzetli bulununca ünü yayılmıştır. Böylece yeni bir atıştırmalık yemek ortaya çıkmış oldu. Sonradan Carpaccio olarak anılacak bu yemek işte bu şekilde Giuseppe Cipriani  tarafından bulunmuştur. Giuseppe Cipriani bu yemeğe rönesans döneminin ünlü ressamlarından Vittore Carpaccio’nun ismini vermiş, böylece bu atıştırmalık çerez Carpaccio olarak anılmaya başlamıştır.

Carpaccio özellikleri

Et çok ince dilimlenmiş olmalıdır. Yemekte ayrıca mozarella peyniri, süt, fesleğen, mantar ve karabiber gibi malzemeler kullanılır.

Çiğ et ile yapıldığı için ağıza kötü bir tat bırakmaması için yapılışı epeyce uzmanlık gerektirir. Eğer bu yemek ilk kez yenildiğinde çiğ etin tadı gelirse sonraki tatmalarda da benzer bir tat alınacaktır. Bu yüzden et çok ince dilimlenmeli ve ustalıkla hazırlanmalıdır. İyi yapılırsa çok lezzetlidir.

İtalyanlar bu yemeği domuz etiyle yapsalar da dana eti ile de yapılabildiği için ülkemizde de hazırlanmaktadır. Bu yemek balık etiyle de yapılır.

Carpaccio nasıl hazırlanır ?

250 gram fileto yeterli olacaktır. Et streçe sarılıp buzdolabına konur. Birkaç saat sonra buzdolabından çıkarıp çok ince dilimlenir. Dilimlenen et dövülerek kağıt inceliğine getirilir.

Etler tabağa dizilip üzerine zeytinyağı dökülür, karabiber veya kırmızı biber dökülür, ince dilimlenmiş peynir ve yeşillik (fesleğen, roka vs) eklenerek yenir.

?

Carpaccio yapmak isterseniz kasabınıza alacağınız eti iyi tarif etmek zorundasınız. Bonfile et bunun için uygundur.

 

 

Bu yazı 2404 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe