çikolatalı ganaj

çikolatalı ganaj tarifi
Paylaş
 
[Oy: 0 %: 0]

Ganaj bir krema şeklidir. Hazırladığımız çikolatalı ganaj krema genelde pasta ve keklerde kullanılır. Bisküvi ve kurabiyelerin arasına konulur ya da üzerini kapamak ve süslemek için kullanılır. Çok genel ifadesi ile ganaj çikolatanın krema içindeki erimiş halidir denebilir.Özellikle koyu kıvamlı pastaların üzerinde harika bir kaplama malzemesidir. Pastaların ara katlarında kullanıldığında nefis bir tat elde edilir. Ganaj’ın sıvı olan haline, yani donuk olmayan haline de glaze deniyor. Kelime anlamı parlaklık demek. Pastalara parlak bir görüntü kazandırmak için kullanılıyor.

Çikolatalı ganaj malzemeleri

  • 230 gram süt kreması
  • 400 gram kuvertür çikolata
çikolatalı ganaj tarifi

çikolatalı ganaj yapımı

Ganaj yapımında kuvertür çikolata kullanmanız gerekiyor. Kuvertür çikolata, içindeki kakao oranı çok yüksek olan kalıp şeklindeki çikolatalardır. Daha çok pastacılık yapanlar ve profesyonel olarak çikolata üretenler kullanır. Kuvertür çikolatalarda içindeki kakao yağı oranı ne kadar yüksekse o kadar iyidir. En ideal oran yüzde 32 ile 39 arasıdır.

Şimdi bir tencereye süt kremasını boşaltın ve ısıtmaya başlayın. Ancak krema kaynamamalıdır.

Arkasından bir kaba kuvertür çikolatayı koyun ve üzerine sıcak kremayı dökün. Bu şekilde 10 dakika bekleyin. Arkasından bir çırpma teli kullanarak çırpmaya başlayın. Eriyen çikolata koyu ve parlak bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin. Mikser kullanırsanız bu kıvamı daha çabuk yakalarsınız.

Şimdi kabın ağzını kapatarak buzdolabına kaldırın. En iki saat sonra ganaj artık kullanılabilir hale gelir. Ganajın kıvamı bir ekmek diliminin üzerine rahatça sürülebilecek yumuşaklıkta olmalıdır.

Ganaj yaparken, kuvertür çikolata bulamazsanız yerine bitter çikolata da kullanabilirsiniz. Ayrıca arzu edenler ganaj içine likör veya farklı aromalar da ilave edebilir.

Bu arada bir hatırlatma: çikolatalı ganaj kremayı kullanacağız pastaya göre içindeki çikolata ve krema oranları ile oynayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Gelen aramalar:
Bu yazı 1329 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Çikolatalı ganaj Ganaj bir krema şeklidir. Hazırladığımız çikolatalı ganaj krema genelde pasta ve keklerde kullanılır. Bisküvi ve kurabiyelerin arasına konulur ya da üzerini kapamak ve süslemek için kullanılır. Çok genel ifadesi ile ganaj çikolatanın krema içindeki erimiş halidir denebilir.Özelli… – https://www.yemekeli.com/cikolatali-ganaj […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe