ev yapımı domates salçası

ev yapımı domates salçası tarifi
Paylaş
 
[Oy: 0 %: 0]

Bu gün hazırlayacağımız yemeklerimiz de en fazla kullandığımız malzemelerden biridir. Neredeyse her yemeğimizde lezzet verici olarak bulunur. İçinde katkı maddesi barındırmayan,gönül rahatlığıyla tüketebileceğimiz,sağlıklı ve lezzetli bir salçayı ,evimizde hazırlamak da çok kolaydır.Şimdi ev yapımı salçayı nasıl hazırlayacağımızı anlatalım.

evde salça için gerekli malzemeler:

  •       10 kilo olgun domates
  •       5-6 yemek kaşığı tuz
  •       3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
ev yapımı domates salçası tarifi

ev yapımı domates salçası yapılışı

evde salça tarifi:
Öncelikle seçeceğimiz domateslerin olgun ve etli olmasına dikkat etmeliyiz. Ev yapımı salçamızın lezzeti için bu çok önemli.
Domateslerimizi güzelce yıkıyoruz .Daha sonra domateslerimizi dörde bölerek derin ve geniş bir kabın içine alalım.Üzerine bir miktar kaya tuzu serpip kapağını kapatalım.Bu işlemin amacı domateslerin iyice yumuşamasını ve sulanmasını sağlamaktır.Domatesleri 4-5 saatte bir karıştırarak üstünün kabuk bağlamasını önlemiş oluruz.Bu sırada kabın kenarında biriken sarımsı suyu da süzerek dökmemiz gerekiyor ki salçamızı ekşitmesin. Domateslerin yumuşayıp kabuklarından ayrılması ortalama iki üç gün sürer.Bu süre boyunca biz bu işlemleri tekrarlıyoruz.Domatesler kabuklarından ayrılmaya başladığında süzme işlemine geçiyoruz.Bunun için geniş bir kabın üzerine kevgiri koyup domateslerimizi kabuklarından ve çekirdeklerinden ayırmak için kevgirden geçiriyoruz.Kapta biriken domates püresini fazla suyundan arındırmak için kevgirin üzerine serdiğimiz temiz bir tülbentin içine koyuyoruz.Tülbenti iki kenarından tutup hafifçe sallayarak fazla suyun süzülmesini sağlıyoruz.
Salçamız istediğimiz kıvama geldiğinde geniş tepsilere boşaltıp tuzunu ilave ederek iyice karıştırıyoruz.Üzerini temiz bir tülbentle örtüp güneş alan bir yerde 3-4 gün ,iyice suyunu çekip kıvamını alana kadar bekletiyoruz.Bu süre içinde yine sık sık salçamızı karıştırmayı ihmal etmiyoruz.Kıvamını bulduğunda artık ev yapımı salçalarımız kullanılmaya hazır duruma gelmiştir.Temiz cam kavanozlara boşaltıp üzerine ince bir tabaka halinde zeytinyağı döküp kapağını sıkıca kapatıyoruz. Afiyet olsun

Gelen aramalar:
Bu yazı 1424 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Bu gün hazırlayacağımız ev yapımı domates salçası yemeklerimiz de en fazla kullandığımız malzemelerden biridir. Neredeyse her yemeğimizde lezzet verici olarak bulunur. İçinde katkı maddesi barındırmayan,gönül rahatlığıyla tüketebileceğimiz,sağlıklı ve lezzetli bir salçayı ,evimizde hazırlamak da … – https://www.yemekeli.com/ev-yapimi-domates-salcasi […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe