fırında levrek buğulama

fırında levrek buğulama tarifi
Paylaş
 
[Oy: 0 %: 0]

Bugün fırında levrek buğulama yapmaya ne dersiniz? Levrek genelde ılık ve soğuk denizlerde yaşamayı sever. Eti çok lezzetli olan levrek denizlerimizde Mayıs ayı ortalarından Kasım ayı sonuna kadar bolca avlanıyor. Üreme zamanlarında yağsız olurlar ve pek lezzetli olmazlar. Levrek artık çiftliklerde de üretiliyor. Çiftliklerde üretilenler her zaman yağlı ve lezzetlidir.

Fırında levrek buğulama malzemeleri

  • 6 adet levrek
  • Bir miktar zeytinyağı
  • 4 tane büyük patates
  • 4-5 tane kuru soğan
  • 2 tane limon
  • Bir miktar tane karabiber
  • Bir miktar tuz
  • 2-3 defne yaprağı
fırında levrek buğulama tarifi

fırında levrek buğulama yapılışı

Fırında levrek buğulama tarifi

Öncelikle levrekleri iyice yıkayın ve temizleyin. İçinde kan pıhtısı kalmamalı. Arkasından patatesleri ve kuru soğanları yuvarlak dilimler şeklinde doğrayın.

Fırın tepsisinin içini zeytinyağı ile bir miktar yağlayın. Önce patates dilimlerini, onların üzerine de kuru soğan dilimlerini dizin. Patates ve soğan dilimlerinden az bir miktar balıkların üzeri için ayırın.

Şimdi levrekleri bunların üzerine yerleştirin. Balıkların üzerine de kalan patates ve soğan dilimlerini dizin. Arkasından limonları da yuvarlak dilimler halinde kesin ve bunları da en üste sıralayın.

Sonra tane karabiber ve bir miktar tuz serpin ve en üste defne yapraklarını yerleştirin. Bütün malzemelerin üzerine çok az miktarda zeytinyağı gezdirin. Bu arada tane karabiberleri balığın karnına da serpiştirirseniz daha lezzetli olacaktır.

Şimdi fırın tepsisinin üzerini bir alüminyum folyo ile kapatın. Pişerken buhar içine hapsedilecek ve balıkların bütün lezzeti içinde kalacak.

Fırını 220 derece ısıtın ve tepsiyi fırına yerleştirin. Balıkların pişmesi için 50 dakika yeterli olacak. Arkasından alüminyum folyoyu kaldırın ve balıkların üzerinin kızarması için tepsiyi 10 dakika daha fırında tutun. Fırında levrek buğulama müthiş görüntüsü ile servise hazır. Afiyet olsun.

Bu yazı 1148 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Fırında levrek buğulama Bugün fırında levrek buğulama yapmaya ne dersiniz? Levrek genelde ılık ve soğuk denizlerde yaşamayı sever. Eti çok lezzetli olan levrek denizlerimizde Mayıs ayı ortalarından Kasım ayı sonuna kadar bolca avlanıyor. Üreme zamanlarında yağsız olurlar ve pek lezzetli olmazlar…. – https://www.yemekeli.com/firinda-levrek-bugulama […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe