Fissler düdüklüde yaprak sarması kaç dakikada pişer ?

Fissler düdüklüde ıslatılmış nohut kaç dakikada pişer
Paylaş
 
[Oy: 5 %: 2.4]

, yaprak sarmasını düdüklü tencerede pişirmenin püf noktaları nelerdir ?

Yaprak sarmasını hazırlamak zahmetli, pişirmek ise teknik bilgi isteyen bir iştir. Daha önceden düdüklü tencerede yaprak sarması pişirdiyseniz Fissler düdüklüde de bir problem yaşamadan pişirebilirsiniz.

Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olacak:

  • Birincisi daha önceki düdüklü tencere markanız neydi bilmiyorum ama Fissler düdüklü tencerenin , klasik düdüklü tencerelerden birkaç dakika daha kısa sürede pişirdiğini söyleyebilirim.
  • İkincisi Fissler düdüklüde iki kademe bulunmaktadır. Siz buna dikkat etmeyip düdük çalana dek, yani ikinci kademeye kadar bekleyip süreyi o zaman başlatırsanız kademe 2’nin yüksek basıncı yaprak sarmaları deforme edebilir. Daha önceden Fissler düdüklüde yaprak sarması pişirmediyseniz kademe 1 de pişirseniz daha iyi olur. Çünkü az pişmenin çaresi vardır ama dağılan sarmaların bir çaresi yoktur.
  • Üçüncüsü Fissler düdüklüde su kaybı çok az olmaktadır. Ancak siz yine de tenceredeki çizginin hizasından fazla su koymak mecburiyetinizdesiniz.

Fissler düdüklüde yaprak sarması kaç dakikada pişer ?

Fissler düdüklüde yaprak sarması 8-12 dakika civarında kademe 1 de pişer. Kademe 2 de pişirecekseniz 3-4 dakika daha az pişirmelisiniz.

Süre tutmaya kademe 1 çizgisine gelince başlarsınız ve 8-12 dakika dolunca ocağın altını kapatırsınız. Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre beklersiniz. Bu süre zarfında altta ateş yanmasa da pişme süreci devam eder.

Bir süre sonra da buharını çıkarır ve tencere kapağını açarsınız. 8 dakika ile 12 dakika arasında yaprak sarmasının pişmesi açısından büyük fark olacaktır. Siz ilk defa Fissler düdüklüde yaprak sarma pişirecekseniz 7-8 dakika pişiriniz.

Yaprak sarmanın pişmesini ölçerek bir dahaki sefere yeniden süre ayarlaması yapabilirsiniz. Yaprağın cinsine göre, taze veya salamura olmasına göre ve ağız lezzetine göre pişme süresi değişebilir. Bazısı ağzına aldığı yaprak sarma dağılıversin ister, bazısı daha diri sever.

Fissler düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda yaprak sarmanın kaç dakikada pişeceği yer almamaktadır. Yaprak sarma ile kıyaslama yapabilmeniz açısından bazı sebzelerin pişme süreleri aşağıdadır.

Kademe 1 de;

Karışık sebze 5-6 dakika

Taze fasulye 5-7 dakika

Parçalanmamış enginar 15-20 dakika

Pişmektedir.

Bu yazı 1091 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe