Granit tencere indüksiyonlu ocakta kullanılır mı ?

Granit tencere indüksiyonlu ocakta kullanılır mı
Paylaş
 
[Oy: 51 %: 2.2]

sorusuna doyurucu bir cevap vereceğim ama öncelikle indüksiyonlu ocakta hangi tencereler kullanılır sorusunu cevaplayacağım.

?

Eğer ocağınız indüksiyonlu ise tencere ve tava seçiminizi de buna göre yapmak zorunda kalırsınız. İnduksiyonlu ocağın en önemli artısı ocağın, üzerine konan kabı değil direk kabın içindeki malzemeyi ısıtmasıdır. Bu sayede pişme süresi ciddi şekilde kısalır.

İndüksiyonlu ocağın yüzeyinin altında ısı üreten mıknatıslar bulunmaktadır. Bu nedenle indüksiyonlu ocaklarda sadece mıknatısın etki ettiği demir ve demir alaşımlı tencereler konabilir.

Aliminyum, bakır ve cam gibi malzemelerden yapılma tencereler indüksiyonlu ocağın ısı üreten mıknatısları ile etkileşime geçmeyeceğinden indüksiyonlu ocaklar için uygun değildir. Ayrıca tabanı düz olmayan, bombeli tencere ve tavalardan da indüksiyonlu ocaklarda verim alınamaz.

İndüksiyonlu ocaklarda döküm demir tencereler ve çelik tencereler kullanılır.

Peki bir tencerenin indüksiyonlu ocak için uygun olduğunu nasıl anlarız ?

Tencereye mıknatıs yapışıyorsa indüksiyonlu ocak için uygundur.

Granit tencere indüksiyonlu ocakta kullanılır mı ?

Granit tencere eğer hakikaten granit taşından yapılsaydı indüksiyonlu ocakta kullanılması mümkün olmazdı. Granit tencereye granit denilmesinin sebebi yapışmazlığı sağlayan tabakasının granit taşına benzer bir görselliğe sahip olmasıdır.

Tencerenin ana malzemesi genellikle paslanmaz çelikten imal edilir. Pişirme yüzeyi ise yüksek sıcaklıkta eritilen porselen emaye ile kaplanır ve yapışmaz hale gelir.

İndüksiyonlu ocaklarda maksimum performansı döküm demir tencerelerden ve çelik tencerelerden alırsınız. Ana malzemesi çelik olduğu için granit tencere de indüksiyonlu ocakta kullanılabilir.

Bununla birlikte granit tencerenin ne oranda demir alaşım içerdiğine göre ısı verim performansı fark edebilir. Örneğin indüksiyonlu ocakta döküm demir tencereden %100 ısı verimi aldığımızı kabul edersek granit tencerede bu oran %92-96 civarında olabilir. Alaşımında demir oranı daha az ise verim daha da düşebilir.

Bu nedenle indüksiyonlu ocağınız için granit tencere satın alacaksanız tencereyi mıknatıs ile test ediniz. Mıknatıs tencereye şak diye hemen yapışıyorsa sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Eğer mıknatıs granit tencereye nazlı şekilde yapışıyorsa, kuvvetli yapışmıyorsa o tencerenin indüksiyonlu ocaktaki verimi düşük olacaktır.

 

Bu yazı 3842 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe