Silikon Servis seti kullananlar

silikon servis seti
Paylaş
 
[Oy: 4 %: 2.8]

kullananlar memnun mu, hangi markayı tercih ediyorlar, satın alırken nelere dikkat edilmelidir ?

Neden silikon ?

Bizim mutfakta kullandığımız geleneksel malzeme ahşaptır. Gerek yalıtkan bir malzeme olduğu için pişrme esnasında eli yakmaması gerekse de tencereleri ve tavaları çizmemesi nedeniyle ahşaptan imal edilmiş kaşık, kepçe, spatula ve servis gereçlerinin mutfağımızda önemli bir yeri vardır.

Ancak bulaşık makinesinde yıkanamaması, leke tutması, kolay deforme olması ve ahşap gereçlerin tasarımsal olarak sınırlı seçeneklere sahip olması nedeniyle mutfaktaki tahtını silikondan yapılmış mutfak gereçlerine kaptırmıştır.

Silikon mutfak gereçlerinin diğer rakibi olan çelik ürünler, tencere ve tavaları çizmesi ve pahalı olmaları nedeniyle silikon gereçlere göre dezavantajlı durumdadırlar.

Silikon mutfak gereçleri elastik olmaları, mutfak gereçlerine zarar vermemeleri, yalıtkan olmaları, kolay temizlenebilir ve leke tutmaz özellikte olmaları, ayrıca çok kullanışlı tasarımlara imkan vermeleri nedeniyle son yıllarda tercih edilmeye başlanmıştır.

Silikon ürünler hakkında akla gelebilecek bazı tereddütler de vardır.

Mesela;

 • Silikon kimyasal bir malzemedir, yüksek ısıya maruz kaldığında temas ettiği gıdaya sağlığa zararlı maddeler geçirebilir mi ?
 • Yüksek ısıda deforme olur mu?
 • Kullanım ömrü yeterince uzun mu ?

Esasen bu faktörler silikon servis seti satın alırken dikkat etmemiz gereken hususlar arasında yer almaktadır. Piyasada 250 TL’ye de, 50 TL’ye de silikon servis seti satılmaktadır. Fiyatı şişirmek için ekstra servis setine ekstra gereçler ilave eden firmaları (17 parça olan servis setleri bile var) saymazsak ucuz olan silikon servis setleri ile pahalı olanları aynı derecede fonksiyon icra etmektedir.

 • Ama elbette ucuz ürünler ile pahalı ürünler arasında bazı farklar vardır. Gidin en pahalısını alın demiyorum ama silikon servis seti satın alırken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde yarar vardır:

  Silikon servis setinin 250 dereceye dayanması gerekir. Ürün açıklamasında buna dikkat ediniz.

 • Kullanılan malzemenin güvenlik kontrollerinden geçmesi, BPA içermemesi ve gıda sınıfı malzeme olarak sınıflandırılması gerekir.
 • Elinize aldığınızda silikonun esneklik ve dayanıklılık arasında iyi bir denge sağladığını test etmelisiniz.
 • Kullanışlı olması için boyutlarına dikkat ediniz. Abartılı şekilde büyük olmamalı, fazla küçük olmamalı. Örneğin spatulanın yumurtayı çevirecek kadar geniş alana sahip olması gerekir.
 • Tutma sapı çelik ise silikon başlığın kavisi uygun şekilde olmalıdır ki çelik kısım tencereyi çizmesin.
 • Satın alacağınız silikon servis setini elinize alın ve ergonomik mi, tutuşu rahat mı kontrol edin.
 • Silikon servis setinin iyi temizlenmesi için kirlerin saklanabileceği bir yer olmamalıdır. Ayrıca, çizik, yarık gibi bir şey var mı kontrol edin.
 • Satın aldığınız silikon servis setini mutfağınızda nereye koyacaksınız ? Koyduğunuz yerden rahatlıkla alıp kullanabilecek misiniz ?

Bunlara dikkat ediniz.

Silikon Servis seti kullananlar memnun mu sorusunu ise ziyaretçilerimiz cevaplandırırlarsa seviniriz.

Bu yazı 1064 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe