kasap köfte

kasap köfte
Paylaş
 
[Oy: 0 %: 0]

Özellikle mangal yapanlar kasap köfte mangalının nasıl farklı bir lezzet olduğunu iyi bilirler. Evlerde yapılan alışık olduğumuz köftenin tadından farklıdır kasap köftenin tadı.

Kasaplar kemiksiz etleri hazırlarlarken kemiklerin üzerinde yine de bir miktar et kalır. Sonradan bu etleri sıyırırlar ve değerlendirmek amacıyla da köfte yapımında kullanırlar. Aslına bakılırsa kasap köftenin tesadüfen bulunduğu da söylenebilir. Ama bütün kasap köfteleri lezzetlidir. Çünkü en doğal et kullanılmaktadır. Yine de evde kasap köfte yapmanın bir yolu var. İşte bugün paylaşmak istedik sizlerle.

kasap köfte

kasap köfte tarifi

  • 750 gram köftelik kıyma
  • 3 tane orta boy kuru soğan
  • Bir miktar karabiber, kimyon ve tuz
  • İsteğe göre 2 diş sarımsak

Kasap köfte tarifi

Önce kıymayı geniş bir yoğurma kabına koyun. Ancak seçtiğiniz kıyma köftelik kıyma olsun. İçinde yüzde beş oranında yağ olabilir. Hepten yağsız olursa bu defa köfteler yavan olur.

Soğanları bir kabın içine rendeleyin ve ellerinizle sıkarak suyunu çıkarın. Etin sulanmaması için bu çok önemli. Sonra da bu soğanı kıymanın üzerine koyun. Arzu edenler sarımsağı ezerek bunu da köfteye koyabilirler. Ayrıca kıymanın üzerine karabiber, kimyon ve tuzu da ilave edin.

Bu noktada eğer köfteyi ızgarada değil de tavada yapacaksanız köftenin harcına ekmek içi ve kıyılmış maydanoz da ilave edebilirsiniz.

Şimdi bütün bu malzemeleri yoğurarak köftenin harcını yapın. Köftenin harcı tamam olunca da ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak avucunuzun içinde yuvarlayın. Sonra da üstüne bastırarak köfte şeklini verin.

Kasap köfte hazır olduğunda göre sıra geldi pişirmeye. Kasap köfteyi evde pişirecekseniz ızgara kullanacaksınız. Ama açık havada ve mangalda pişirmek en lezzetlisi olacaktır. Kasap köfteyi arkalı önlü pişirdikten sonra tabaklara koyabilirsiniz. Afiyet Olsun.

Bu yazı 1234 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Kasap köfte Özellikle mangal yapanlar kasap köfte mangalının nasıl farklı bir lezzet olduğunu iyi bilirler. Evlerde yapılan alışık olduğumuz köftenin tadından farklıdır kasap köftenin tadı. Kasaplar kemiksiz etleri hazırlarlarken kemiklerin üzerinde yine de bir miktar et kalır. Sonradan bu etleri… – https://www.yemekeli.com/kasap-kofte […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe