menemen tarifi

Paylaş
 
[Oy: 1 %: 5]

Her evde yapılır ama bekar evlerinin ve öğrenci evlerinin en vazgeçilmez yemeğidir menemen. Sabahları keyifli bir kahvaltı yapmak istendiğinde de en güzel seçenektir. Ya da evde yiyecek birşeyler bulunmadığında başvurulan en kolay yemek menemendir. Kısaca yeri gelir keyfinizi tamamlar, yeri gelir sizi bir telaştan kurtarır. Menemen, Türk mutfağını baş tacıdır. Herkes bilir nasıl yapıldığını dedik ama yine de bir vermekten kendimizi alamıyoruz.

Menemen malzemeleri:

  • 2 tane domates
  • 1 tane kuru soğan
  • Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
  • Bir miktar tuz ve karabiber
  • 2 tane yumurta
menemen tarifi

menemen tarifi

menemen

menemen

Menemen tarifi:

Menemen için önce domateslerin kabuğunu soyun. Çoğu bunu yapmaz ama menemende kabuklu domates hiç güzel olmaz. Sonra da domatesleri küçük küçük doğrayın. Arkasından kuru soğanı da küçük küçük doğrayın. Ne kadar küçük olursa o kadar iyi.

Şimdi bir tavanın içine sıvı yağı koyun ve ateşi yakın. Yağ kızmaya başlayınca önce soğanları atın içine. Soğanlar hafiften kızarmaya başlayınca domatesleri ilave edin. Domatesler önce su bırakacak sonra toplanmaya başlayacak. Bu süre içinde karıştırmaya devam edin. Arkasından bir miktar tuz ve karabiber de koyun ve tavanın ağzını kapatın. Bu şekilde buharı uçmasın ki aroması menemenin içinde kalsın.

Kısa bir süre bu şekilde pişirdikten sonra üzerine yumurtaları kırın ve karıştırmaya başlayın. Yumurta pişmeden hemen bunu yapmanız gerekiyor. Tavadaki malzemeler ile yumurta iyice birbirine karışmalı.

Bazı evlerde menemen yapılırken soğan yerine sivri biber kullanır. Bazıları ise kıyma da koyar içine. Bu sizin tercihinize kalmış. Afiyet olsun.

Bu yazı 1074 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe