tenekede tavuk

tenekede tavuk tarifi
Paylaş
 
[Oy: 28 %: 2.8]

Tenekede tavuk

Bu gün çok istek alan tenekede tavuk tarifini vereceğim. Bizde piknik adedi çok meşhurdur bilirsiniz. Piknik denince de et pişirmeden olmaz hani. Genelde mangal yakılır ve köfteler dizilir üzerine. Ama bir de tavuk pişirme yöntemi vardır ki çoğu kişi duymuştur elbette. Tenekede tavuk, bildiğimiz tenekede pişirilen tavuktur aslında. Buna teneke kebabı veya çingene tavuğu dendiği de olur. Yaylalara çıkanlar da çok yapar tenekede tavuk. Anlayacağınız pek evlerde yapılmaz, açık hava gerekir. Şimdi bir tenekede tavuk tarifi verelim, yolu açık havaya düşenler denemek isteyebilir.

tenekede tavuk tarifi

tenekede tavuk yapılışı

Tenekede tavuk malzemeleri

  • 1 adet bütün tavuk
  • 4-5 diş sarımsak
  • Bir tutam kekik
  • Bir tutam tuz
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

Pişirmek için:

  • Kalınca bir sopa ve ya tenekede tavuk aparatı
  • Büyük boş bir teneke

Tenekede tavuk tarifi

Sarımsakları önce ezin. Bir bardağın içindeki sıvı yağın içine dövülmüş sarımsakla birlikte kekik ve tuz da katarak karıştırın. Tavuğun içini ve dışını güzelce yıkadıktan sonra elde ettiğiniz bu harcı, tavuğun her tarafına sürün. Sonrada tavuğu bir saat kadar dinlenmeye bırakın. Bu şekilde tavuk marine edilmiş olacaktır.

Bu arada kalın bir sopayı yere çakın. Bu kazığa tavuğu baş aşağı geçirin. Üzerine de boş tenekeyi kapatın. Tavuk tenekenin içinde kalmış olacaktır. Şimdi tenekenin etrafını çalı çırpı ile doldurup bunları ateşe verin. Ateşin çok alevli olması gerekmiyor. Ama sürekli ateşin olması gerekiyor. Bir saat kadar bu şekilde ateşi canlı tutun. Bir saatin sonuna doğru ateşi bırakın sönmeye başlasın.

Ateş iyice söndükten sonra tenekeyi kaldırın ve sopayı tavuğun içinden çekin. Tenekede tavuk enfes görünümü ile şimdi elinizde. Dilediğiniz gibi parçalayıp tabaklara dağıtabilirsiniz. Gördüğünüz gibi tenekede tavuk tarifi öyle zor bir tarif değil. Burada işin püf noktası ateşin alevli olmamasında. Çünkü ateş alevli olursa tavuğun dışı yanar içi pişmez. Bu yüzden tavuk, uzun sürede ama az ateşte pişmeli. Afiyet olsun.

Gelen aramalar:
Bu yazı 5335 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe