yalancı su böreği

yalancı su böreği tarifi
Paylaş
 
[Oy: 6 %: 3.7]

Su böreği, yapılması en kolay böreklerden biridir zaten. Ama hamur açma işini de ortadan kaldırıp hazır yufka kullanınca iş daha da kolaylaşır. Ama doğrusu hazır yufka kullanınca da bu yalancı su böreği olur ancak. Yine de çalışan bayanları düşünerek verelim bugün.

Yalancı su böreği malzemeleri

  • 4 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağı
  • 1 adet maden suyu
  • 2 tane yumurta
  • 6 tane hazır yufka
  • 3 yemek kaşığı kadar tereyağı

Böreğin iç harcı için

  • 300 gram beyaz peynir
  • Yarım demet maydanoz
yalancı su böreği tarifi

yalancı su böreği yapılışı

Yalancı su böreği tarifi

İşe su böreğinin iç harcını hazırlayarak başlayın. Bunun için bir kabın içinde beyaz peyniri çatalla ufalayın. Maydanozu çok ince kıydıktan sonra peynirin üzerine dökün ve karıştırın. Böreğin iç harcını hazırlamak bu kadar.

Şimdi bir karıştırma kabına süt, sıvı yağ ve maden suyunu koyun ve güzelce çırpın. Ayrı bir kaba yumurtaları kırarak çırpın ve bunu da ilk kabın içine dökerek karıştırın.

Şimdi bir tepsinin içini hafiften yağlayın ve bir yufkayı içine yayın. Yufkanın kenarları dışarı bir miktar taşacak. Yufkanın üzerine sıvı karışımdan bir miktar dökerek her tarafına yayın. Arkasından ikinci yufkayı büzüştürerek koyun ve bunun da üzerine sıvı karışımdan dökün. Sonra da maydanozlu peynirin yarısını yufkanın üzerine dağıtın.

Şimdi iki yufkayı az önceki gibi tespiye yaydıktan sonra üzerine kalan peyniri dağıtın. Son iki yufkayı yine aynı şekilde tepsiye koyduktan sonra tepsiden sarkan ilk yufkanın kenarlarını da tepsinin içine katlayın.

Arkasından tepsideki böreği bıçakla istediğiniz büyüklükte dilimleyin. Mümkünse tepsinin üzerini streç ile kapatıp bir gece buzdolabında bekletin.

Pişirmeden önce tereyağını eritip böreğin üzerine yayın ve 170 derece ısıtılan fırına tepsiyi koyun. Yalancı su böreğinin üzeri kızarıncaya kadar pişirin.  Afiyet olsun.

Bu yazı 1926 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Yalancı su böreği Su böreği, yapılması en kolay böreklerden biridir zaten. Ama hamur açma işini de ortadan kaldırıp hazır yufka kullanınca iş daha da kolaylaşır. Ama doğrusu hazır yufka kullanınca da bu yalancı su böreği olur ancak. Yine de çalışan bayanları düşünerek yalancı su böreği tarifi ver… – https://www.yemekeli.com/yalanci-su-boregi […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe