bayat kek pastası

Paylaş
 
[Oy: 3 %: 2.7]

Bayatlamış ekmeklerin hiçbir şekilde atılmaması gerekiyor. Dışarıda aç gezen kuşları, kedileri, köpekleri düşünerek bunları ıslatıp uygun yerlere bırakmak en yararlısıdır. Bayatlamış kekler de aynı şekilde. Ama bugün bayatlamış kekler için farklı bir önerimiz olacak. Bayat kek pastası yapmaya ne dersiniz? Küflenmemiş ama biraz kurumuş ve uzun süredir beklemiş kekleri değerlendirmek için vermeyi düşündük bugün sizlere.

Bayat kek pastası malzemeleri

  • 3 su bardağı kadar bayat kek
  • 2 tane yumurta
  • 1 su bardağı süt

Üzeri için:

  • 1 paket hazır çikolata sosu
  • 1 bitter çikolata
bayat kek pastası tarifi

bayat kek pastası tarifi

bayat kek pastası

bayat kek pastası

Bayat kek pastası tarifi

Bayatlamış olan keki bayat kek pastasına dönüştürmek için bir karıştırma kabının içine ufalayın. Kek parçaları çok iri taneli olmazsa güzel olur. Eğer kurumuş bir kek ise iki avucunuzun içinde ufalayabilirsiniz. Şimdi ayrı bir kaba yumurtaları kırın ve çırpın. Üzerine sütü ilave ederek çırpmaya devam edin. Arkasından bu yumurtalı sütü ufalanmış kekin üzerine dökün ve karıştırın. Hepsinin güzelce karışması gerekiyor.

Şimdi bir kek kalıbının için çok az yağlayın ve hazırladığınız kek hamurunu içine dökün. Sonra da bu kek kalıbını ocağın üzerine koyarak ateşi yakın. Yeni kek hamurunu yakmadan ocakta pişirin. Kek piştikten sonra bunu düz bir tabağa alın.

Şimdi paketin üzerindeki tarife uyarak çikolata sosunu hazırlayın. Sonra da bunu kekin üzerine dökün. Her tarafına eşit olarak dağılsın.

Arkasından bitter çikolatayı benmari yöntemi ile eritin ve bir pasta apareyi kullanarak çikolata sosun üzerine karışık çizgiler çizin. Bu tamamen sizin göz zevkinize bağlı. Bayat kek pastası hazırlandı işte. Bunu buzdolabına koyarak üzerindeki bitter çikolata donuncaya kadar dinlendirin. Bayat kek pastasını üçgen dilimler halinde kesin ve servis yapın.

Bu yazı 1142 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe