kırma böreği

kırma böreği tarifi
Paylaş
 
[Oy: 3 %: 3]

Canınız börek istediğinde, her zaman yapılan en kolayıdır, düşüncesiyle genelde bildik tariflere yöneliriz. Oysa Anadolu mutfağı öylesine zengindir ki. Farklı börekler yapmaktan hiç çekinmeyin, bizde kırma börek anlatacağız. Örneğin Ege usulü kırma börek tarifi belki de hiç duymadığınız yöresel bir börek tarifi. Ama bir deneyin, nasıl lezzetli ve kolay olduğunu göreceksiniz. Şimdi kırma börek tarifi paylaşıyoruz sizlerle.

kırma böreği tarifi

kırma böreği yapılışı

Kırma böreği malzemeleri

  • 4 su bardağı un
  • Bir miktar tuz
  • 1 kilo lor peyniri
  • 2 çay kaşığı karabiber
  • 2 buçuk su bardağı yoğurt
  • 2 tane yumurta
  • Yarım su bardağı sıvı yağ

Kırma böreği tarifi

Derince bir kabın içine unu koyun. Bir miktar tuz ekleyin. Yavaş yavaş su dökerek hamuru yoğurmaya başlayın. Böreğin hamuru yumuşak olmalı. Bu yüzden suyu koyarken hamurun yumuşaklığına göre ilave edin. Genelde söylendiği gibi hamur kulak memesi yumuşaklığında olsun. Hamur yoğrulunca bunu üç bezeye ayırın. Arkasından her bir bezeyi oldukça ince açmaya çalışın. Açtığınız yufkaları bir bezin üzerinde bekletin.

Bu arada bir kaba lor peynirini koyun ve üzerine bir miktar tuz ve karabiber koyup karıştırın.

Şimdi bir tepsinin içini hafiften yağlayın. İlk yufkayı içine serin. Üzerine lor peynirinin yarısını yayın. Sonra ikinci yufkayı bunun üzerine serin ve kalan lor peynirini de bunun üzerine yayın. Nihayet üçüncü yufkayı en üste serin.

Açılan yufkalar tepsiden büyük olduğu için tepsiye yerleştirirken büzüşük kalıyor. Böreğe kırma denmesi bu yüzden.

Şimdi bir kaba yoğurdu koyun. İçine yumurtaları kırın. Üzerine de sıvı yağı ilave edin ve karıştırmaya başlayın. Arkasından bu karışımı tepsiye, her tarafına eşit dağılacak şekilde dökün.

Fırını 180 dereceye ayarlayın ve kızdırın. Sonra da tepsiyi fırına koyun. Böreğin üzeri kızarıncaya kadar fırında tutun. Görüyorsunuz kırma börek yapmak çok da korkulacak bir iş değil.

Gelen aramalar:
Bu yazı 1803 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Kırma böreği Canınız börek istediğinde, her zaman yapılan en kolayıdır, düşüncesiyle genelde bildik tariflere yöneliriz. Oysa Anadolu mutfağı öylesine zengindir ki. Farklı börekler yapmaktan hiç çekinmeyin, bizde kırma börek anlatacağız. Örneğin Ege usulü kırma börek tarifi belki de hiç duymadığı… – https://www.yemekeli.com/kirma-boregi […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe