kuymak

Paylaş
 
[Oy: 6 %: 2.3]

Kuymak

Kuymak hemen hemen bütün Karadeniz bölgesinde yapılan bir yemektir. Sınırlarımızın ötesinde Gürcistan ve Kafkasya’da da bilinir ve yapılır. Kuymak, mısır unu, tereyağı ve genellikle tuzlu çökelek peyniri kullanılarak yapılan bir çeşit mısır lapasıdır. Kuymak, öz türkçe bir isimdir. Bazı bölgelerde mıhlama denir.Karadeniz’de yöreden yöreye yapımında farklılıklar gösterir. Bugün Trabzon usulü bir paylaşmak istiyoruz sizlerle. Kahvaltılarda çay ve taze ekmekle beraber kuymak nefis bir seçenektir. Özellikle de hafta sonu kahvaltılarında.


Kuymak malzemeleri

  • Üç dört yemek kaşığı köy tereyağı
  • Üç dört yemek kaşığı mısır unu
  • Bir bardak su
  • 150-200 gram Trabzon köy peyniri ya da telli (çeçil) peyniri veya kaşar peynir
kuymak tarifi

kuymak tarifi

kuymak tarifleri

kuymak tarifleri

aşamalı kuymak yapımı

aşamalı kuymak yapımı

kolay kuymak tarifi

kolay kuymak tarifi

Kuymak tarifi

Önce kuymak için bir tavada tere yağını eritin. Burada dikkat edin, tereyağı çabuk yanar. Tereyağı hemen erisin yeterli. Arkasından tereyağının içine mısır ununu koyun ve karıştırarak kavurmaya başlayın. Yine yakmamaya dikkat ederek karıştırın. Unun rengi dönmeye başlayınca üzerine bir bardak soğuk su ilave edin. Biri iki karıştırdıktan sonra karışımın kaynamasını bekleyin.

Kaynamaya başlayınca içine peyniri yavaş yavaş bırakmaya başlayın. Peynir, karışımın içinde eriyecek ve dibe çökecek. Bu yüzden peynirin tencerenin dibinde yanmaması için ara ara karıştırın.

Burada bir şey hatırlatalım. Kuymak’ın en bilinen özelliği, yerken içindeki peynirin tel tel uzamasıdır. Bu yüzden de kullanacağınız peynir çok önemli. Eğer köy peyniri bulunamazsa çeçil peyniri ya da kaşar peyniri kullanabilirsiniz. Başka cins peynirlerle kuymak güzel olmaz.

Bir de su yerine süt kullanırsanız daha lezzetli olur. Aynı şekilde tereyağ yerine kaymak da kullanabilirsiniz.

Kuymak sıcak yenmelidir. Sonradan ısıtılırsa lezzetli olmaz. Bu yüzden de ne kadar yenecekse o kadar yapılmalı. Kuymak tarifi çok kolay, mutlaka denemelisiniz. Afiyet olsun.

Bu yazı 2173 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe