Fissler düdüklüde mısır kaç dk pişer ?

Fissler Mısır Haşlama kaç dakika
Paylaş
 
[Oy: 5 %: 2.8]

, bu husus kullanma kılavuzunda yazmaktadır. Kılavuzda havuç, biber, karnabahar, enginar gibi sebzeler ve sığır eti, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdaların pişmesi için kaç dakika gerektiği de yer almaktadır.

Ancak bu bilgilere rağmen pişirme süresinde hata yapanlar ev hanımları bulunmaktadır. Bu nedenle Fissler düdüklüde mısır kaç dk pişer sorusunu cevaplamadan önce kılavuzda yer alan pişme süreleri ne anlama geliyor bilgi vermek isterim.

Fissler düdüklüdeki pişme süreleri ne anlama geliyor ?

Fissler düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda sebze ve etlerin kaç dakika sürede pişeceği yazsa da yanlış anlama nedeniyle yemekler uygun derecede pişmeyebilmektedir.

Öncelikle kılavuzdaki kademe 1 ve kademe 2 kavramlarının ne anlama geldiğini anlatayım:

Kademe 1 tencere içi sıcaklığın 109 derece olduğu ve 40 kPa basıncın olduğu kademedir. Kademe 1 kolay pişen ve fazla pişerse dağılması kolay yemekler içindir. Çoğu sebze ve balık yemekleri kademe 1 de pişer.

Kademe 2 ise tencere içi sıcaklığın 117 derece olduğu ve 80 kPa basıncın olduğu kademedir. Geç pişen sebzeler ile kırmızı et kademe 2 de pişmektedir.

Kılavuzda kademe 2 de 5 dakika pişeceği yazan yemek aslında 5 dakikadan daha fazla pişer. Şöyle ki;

Önce kademe 2 ye gelene kadar yemek pişirilir. Bu kademeye gelene kadar geçen süre bu 5 dakikaya dahil değildir. Kademe 2 ye gelince ocağın altı kısılır ve 5 dakika kısık ateşte pişirilir.

Kılavuzda belirtildiği gibi 5 dakika pişirilince ocağın altı kapatılır. Ancak siz tencereyi açana kadar ocağın altı kapalı bile olsa tencere içindeki basınç ve sıcaklık nedeniyle yemek pişmeye devam etmektedir.

Dolayısıyla kılavuzda 5 dakika yazan yemek sadece 5 dakika pişmiyor, öncesi ve sonrası ile birlikte en az 15 dakika civarı pişmektedir.

Fissler düdüklü tencerenin kapağını açmak için üç yol bulunmaktadır:

Birinci yol ocağın altını kapattıktan sonra buharı manuel olarak sizin boşaltmanız. Tencere içi basınç çok yüksek olduğu için tencereyi ocaktan alır almaz bnu yapamazsınız, zaten buhar boşaltma mandalı bir süre size bunun için izin vermez. Mandal serbest hale gelince tenceredeki havayı boşaltıp tencerenin kapağını açabilirsiniz.

İkinci yöntem beklemek suretiyle tencerenin soğuması ve buharını kendiliğinden atmasını beklemektir. Enerji tasarrufu sağlayan bir yemektir. Yemeğin pişme süresi bir miktar uzamış olur.

Üçüncü yöntem ise Fissler düdüklü tencereyi su altına tutarak havasını çıkarmaktır.

Fissler düdüklüde mısır kaç dk pişer ?

Kılavuzda yazan bilgilere göre Fissler düdüklüde mısır 1. kademede 5-6 dakika pişer. Ancak siz bu süre sonunda direk tencere buharını çıkarırsanız (Birinci yöntem) biraz az pişmiş olabilir.

Fissler Mısır Haşlama kaç dakika

Mısır koçanı ile mısır yemeği arasında pişme süresi açısından pek bir fark yoktur.

Gelen aramalar:
Bu yazı 902 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe