Basen eritme diyeti ve egzersizleri

Basen eritme diyeti ve egzersizleri
Paylaş
 
[Oy: 3 %: 4]

Basen bölgesindeki yağların eritilmesi için sadece diyet yapılması yeterli değildir. Diyete ilave olarak bazı egzersizlerin uygulanması gerekmektedir. Basenden kilo vermeyi kolaylaştırmak için ayrıca bölgeye masaj yapmak gerekir.

Basen eritme egzersizleri

Basen eritme egzersizleri kalça kaslarını güçlendirmeyi hedefler. Kalça ve uyluk kasları güçlenir ve sıkılaşırsa bu kaslar iç uyluk, basen ve civarındaki yağların yakılmasını hızlandırır.

Merdiven çıkma: Merdiven çıkma egzersizi abartılı şekilde yapılırsa diz eklemlerine zarar verebilir, ağrı başlarsa bu egzersiz bırakılmalıdır. Asansör ile çıkacağınız yere merdiven ile çıkmayı ve inmeyi alışkanlık haline getirirseniz hem metabolizma hızınız artar hem de uyluk bölgesi kaslarınız güçleneceği için basen bölgesinden daha kolay kilo verirsiniz.

Merdiven çıkma egzersizi yaparken dikkat edilecek husus sırtınızı düz tutmanız gerektiğidir. Sırtınızı kamburlaştırmadan merdivenleri inip çıkmalısınız.

Bisiklet sürme: Bisiklet sürmek uyluk bölgesi kaslarını çalıştıran önemli bir egzersizdir. Bisiklet yollarında bisiklet sürerseniz vücut dayanıklılığınız da artacaktır. Bisiklet sürmenin bir artısı da zayıflatmasının yanı sıra sıkılaşma da sağlamasıdır.

Tempolu yürüyüş: tempolu yürüyüş bacaklardan kilo ermeyi sağlar. Bacaklarını inceltmeyi düşünenlere tavsiye edilir. Ama aynı zamanda kalça ve uyluk bölgesi için de yararlıdır. Tempolu yürüyüş ile basenlerinizi eritmek istiyorsanız haftanın en az 5 günü ve günde en az yarım saat tempolu yürüyüş yapmalısınız.

Masaj ile basen eritme yöntemleri

Sadece masaj yaparak basen erimez ama masaj yapmanın önemli bir faydası vardır. Kilo kaybı olunca ister istemez sarkma da olmaktadır. Diyet ve spora ilave olarak masaj da yaparsanız hem hızlı bölgesel zayıflama olur hem de zayıflama sonrası sarkma riski azalır.

Elma sirkesi ile basen eritme yöntemi

Egzersiz ve diyet yaparken kilo kaybınız olacak ama bu kilo kaybının çoğu basen harici bölgelerden olacaktır. Basen bölgesindeki yağlardan daha çabuk kurtulmak için basen bölgesine elma sirkesi ile masaj yapmalısınız.

Elma sirkesi masajı basendeki yağları yakmayı hızlandırdığı gibi toksinlerin atılmasını da hızlandırır, ödeme iyi gelir.

Karışımın hazırlanışı ve uygulanışı:

 • Eşit oranda elma sirkesi, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırıp basen bölgenize 10 dakika boyunca bu karışımla masaj yapın. Masajdan sonra hemen yıkamayıp yarım saat bekleyin.
 • Yarım saat dolunca ılık su ile yıkayın. Günde iki kez bu masajı yapabilirsiniz.

Eğer kokusu nedeniyle bu masajı yapmak istemiyorsanız şu formülü uygulayabilirsiniz:

Sabah aç karnına elma sirkesi, bir bardak su ve iki çay kaşığı balı karıştırıp içiniz. Her gün bir kere bunu yapabilirsiniz.

Kahveli bal masajı ile basen eritme yöntemi

Kahve yüksek miktarda antioksidan ihtiva etmekte olup ayrıca kan dolaşımını hızlandırıcı etki yapmakta ve yağ yakımını hızlandırmaktadır.

İçtiğiniz kahvenin telvesini bir yerde biriktirip biraz bal ile karıştırarak basen bölgesine masaj yapmak bölgesel incelmeye katkıda bulunmaktadır.

Karışım şu şekilde hazırlanır ve uygulanır:

 • Bir çorba kaşığı miktarı kahveye macun kıvamına gelene kadar bal karıştırın.
 • 5 dakika boyunca basenlerinize bu karışımla masaj yapın.
 • 10 dakika bekletip banyoya giriniz ve kahve bal karışımını basenlerinizden temizleyiniz.

Bu işlemi iki günde bir uygulayabilirsiniz.

Basen Eritme Diyet Listesi

Basen eritme diyetini uzun süre uygulamak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bir haftalık bir süre için uygulayınız. Daha sonra bir hafta ara verip yeniden bir hafta uygulayabilirsiniz.

Aşağıda bir günlük basen eritme diyeti örneği verilmektedir. Diyet listesindeki gıdaları her gün muadili olan gıdalarla değiştirerek uygulayınız.

Kahvaltı

 • Kahvaltında yarım saat önce aç karnına limon sıkılmış bir su bardağı ballı süt
 • Bir tane şeftali
 • Bir tane elma

Ara Öğün

 • Bir dilim yağsız peynir (Sonraki günler, yoğurt ile değiştirebilirsiniz)

Öğle Yemeği

 • Yeşilin tüm tonlarını içeren zengin içerikli salata (En az 5 adet yeşillik olmalı. Salatalık, dereotu, maydanoz, marul, ıspanak, tere, roka vs)
 • Derisiz  bir adet haşlama tavuk baget (Sonraki günler balık buğulama veya 100 gram dana haşlama ile değiştirebilirsiniz)

Ara Öğün

 • 5 adet yulaflı bisküvi (Veya muadili miktar galeta, veya bir adet ceviz, veya 4 adet fındık, veya 5 adet badem, veya 4 adet yer fıstığı vs) (Bunlardan birini seçiniz hepsini değil J )
 • Bir adet elma

Akşam Yemeği

 • Zeytinyağlı taze fasulye (10 kaşık) (Bunun muadili diğer sebze yemekleridir, pırasa, ıspanak, bamya, karnabahar vs)
 • 1 dilim tam buğday ekmeği (Bunu diğer günlerde de aynı tutunuz)
 • Yeşilin tüm tonlarını içeren zengin içerikli salata (En az 5 adet yeşillik olmalı. Salatalık, dereotu, maydanoz, marul, ıspanak, tere, roka vs)

Gece

Yatmadan bir saat önce bir su bardağı tarçınlı ılık süt (Bunu diğer günlerde de aynen uygulayınız)

Bu diyeti uygularken günde 7 su bardağı su içmek gerekmektedir.

Bu yazı 846 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe