irmik helvası yapılışı

Paylaş
 
[Oy: 1 %: 3]

İrmik helvası

İrmik helvası Osmanlı mutfağından gelen bir tatlı çeşididir. Sıcak da yenebiliyor soğuk da. İnançlarımıza göre mevlit okutulduğunda gelenlere irmik helvası ikram ediliyor. Üstelik irmik helvası yapmak örneğin un helvası yapmaya göre çok daha kolay. Şimdi sizlere , tarifini vereceğiz.

İrmik helvası malzemeleri

  • Yarım bardak tereyağı
  • 2 su bardağı irmik
  • 1 avuç çam fıstığı
  • 1 bardak süt
  • 1 bardak su
  • 1 bardak toz şeker
  • 1 paket vanilya
irmik helvası yapımı

irmik helvası yapımı

denenmiş irmik helvası

denenmiş irmik helvası

irmik helvası anlatımlı tarifi

irmik helvası anlatımlı tarifi

kolay irmik helvası

kolay irmik helvası

irmik helvası resimli anlatım

irmik helvası resimli anlatım

irmik helvası

irmik helvası

İrmik helvası tarifi:

Önce nefis irmik helvası‘na başlamak için bir tencereye tereyağını koyun ve ateşi yakarak eritmeye başlayın. Ancak yağı yakmamaya özen gösterin, tereyağı çabuk yanar çünkü. Tereyağ eriyince üzerine irmik ve fıstığı ilave edin. Kısık ateşte çevire çevire yarım saate yakın bunları kavurun. İrmiğin ve fıstığın rengi dönmeye başlayınca kadar kavurmanız gerekiyor.

Şimdi diğer tarafta küçük bir tencereye sütü koyun. İçine suyu ve toz şekerini ilave edin ve ateşi yakın. Bir taraftan karıştırırak sütü kaynatın. Kaynayınca da ateşten almadan önce vanilyayı ilave edin. Bir miktar daha karıştırdıktan sonra tencereyi ateşten alın.

Diğer tarafta irmik kavrulunca bu sütü onun üzerine dökün. Karıştırarak dökmeye ve topaklanmamasına dikkat edin. Sonra da tencerenin altını yakarak yeniden kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edin.

İrmikler kabarmaya başlayınca ateşi kapatın ve soğumasını bekleyin. İrmik helvası soğurken suyunu çekebilir. Bir ara üzerine biraz toz şekeri dökerek bir karıştırın.

Artık irmik helvasını dinlenmeye bırakabilirsiniz. On dakika sonra üzerine tarçın ve çikolata sosu dökerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazı 776 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe