patlıcan karnıyarık

Paylaş
 
[Oy: 0 %: 0]

Patlıcan karnıyarık

Çoğu kimse patlıcanı sevmez. Ama bu patlıcana yapılan bir haksızlıktır. Patlıcanın ilk olarak MÖ beşinci yüzyıllarda Hindistan’da yetiştirildiği biliniyor. Oradan Afrika’ya arkasından Doğu Akdeniz ve Avrupa’ya gelmiş. Avrupa’ya 16. yüzyılda İspanyollar getirmiş patlıcanı ilk kez. Bütün dünyada üretilen yaş sebzeler sıralamasında altıncı sırada yer alana patlıcanın içinde düşük oranda nikotin olduğunu biliyor musunuz? Bu yüzden de patlıcanı yiyen tek canlı türü insandır. Neyse bugün vermeyi düşündük sizlere.

Patlıcan karnıyarık malzemeleri

  • 6 tane patlıcan
  • 1 kahve fincanı sıvı yağı
  • 3 tane orta boy soğan
  • 250 gram kıyma
  • 3 tane orta boy domates
  • Bir miktar tuz ve karabiber
  • 1 adet yeşil biber
  • kızartmak için sıvı yağ
patlıcan karnıyarık tarifi

patlıcan karnıyarık tarifi

patlıcan karnıyarık yapımı

patlıcan karnıyarık yapımı

karniyarik-4

kolay patlıcan karnıyarık

kolay patlıcan karnıyarık

patlıcan karnıyarık

patlıcan karnıyarık

Patlıcan karnıyarık tarifi

Önce patlıcan karnıyarık için patlıcanları alacalı olarak soyun. Boylamasına fazla derin olmayan bir çizik atın ve tuzlu suyun içine bırakın. Açıkta kalırsa hemen kararır aksi hale. Sonra patlıcanları sudan alın ve kurulayın. Arkasından patlıcanları kızgın yağda kızartın Patlıcanlar artık hazır

Şimdi bir tavaya sıvı yağ koyup ateşi yakın. Çok ince doğranmış soğanı tavaya koyarak kavurmaya başlayın. Soğan hafiften pembeleşince üzerine biberleri ekleyin kavrulan biber ve soğana kıymayı koyup kavurmaya devam edin. Kıyma suyu bırakıp çekene kadar kavurmaya devam edin. Arkasından domatesleri rendeleyin ve tavanın içine koyun. Bir miktar tuz ve karabiber de ilave ederek karıştırmaya devam edin.

Şimdi kızarmış patlıcanları  ve derin bir tavaya yanyana dizin. Daha önce çizik attığınız yerlerden patlıcanların içini açın. Hazırladığınız kıymalı harcı patlıcanların içine eşit olarak paylaştırın. Harcın üzerine çok az sıvı yağ gezdirin. Tavaya bir miktar su koyarak altını yakın. Patlıcan karnıyarık kısık ateşte yarım saat pişsin.

Patlıcan karnıyarığı tabaklara koyduğunuzda üzerini ince doğranmış maydanoz ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazı 680 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe