sütlü irmik tatlısı

sütlü irmik tatlısı tarifi
Paylaş
 
[Oy: 6 %: 2]

Helva kavurmak çoğu zaman hüzün getirir insanın aklına. Ama gelenekleri bir tarafa bırakıp da ne zaman gerçekten bir tatlı düşünse insan, helvanın yeri başkadır hep. Hele hep mutfakların vazgeçilmez tatlılarından biridir.
Sütlü irmik tatlısı malzemeleri
• 2 su bardağı süt
• 1 su bardağı toz şeker
• 4 yemek kaşığı tereyağı
• 4 yemek kaşığı çam fıstığı
• 1 su bardağı irmik
• Süslemek için dövülmüş fındık veya ceviz

sütlü irmik tatlısı tarifi

sütlü irmik tatlısı yapılışı


Önce bir tencereye sütü koyun, içinde toz şekeri ilave edin ve ateşin altını yakın. Bir taraftan karıştırırken diğer taraftan da şekerin erimesini ve sütün kabarmasını bekleyin. İrmik tatlısı yapılırken 2 bardak süt yerine, 1 bardak süt, 1 bardak su da kullanılabilir. Ama hepten süt kullanmak en güzeli. Süt kaynamaya başlayınca ateşi kapatın. Şimdi bir başka tencereye tereyağını koyun. Margarin de kullanılabilir ama lezzet açısından tereyağı daha çok tercih edilir. Tereyağı hafiften erimeye başlayınca tencereye çam fıstıkları ve irmiği de koyun. Hepsini birden kavurmaya başlayın. İrmiğin ve fıstıkların rengi koyulaşıncaya kadar orta ateşte tahta bir kaşık kullanarak karıştırın.
İrmiğin rengi iyice koyulaşınca tencereye az önce hazırladığınız şekerli sütü dökün. İrmikler sütü çekinceye kadar kısık ateşte pişirin. İrmikler tencerede göz göz olmaya başlayınca tencereyi ocaktan indirin. Sütlü irmik tatlısı iyice demlenince güzel olacaktır. Bu yüzden tencerenin kapağını açmadan 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ilık servis yapılırsa çok daha iyi olur. Süslemek için üzerine dövülmüş fındık veya ceviz serpebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazı 1319 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe