Tefal düdüklüde taze fasulye pişirme süresi

Tefal düdüklüde taze fasulye pişirme süresi
Paylaş
 
[Oy: 19 %: 2.3]

her ne kadar kullanma kılavuzunda 8 dakika şeklinde belirtiliyorsa da bazı nedenlere bağlı olarak bu süre artabilmektedir.

Bilindiği üzere düdüklü tencereler buhar çıkışını sınırlandırıp basınç yarattığı için normal tencerelere göre daha kısa sürede pişme sağlamaktadırlar. Bu nedenle hem enerjiden hem de zamandan tasarruf sağlamaktadırlar.

Yeşil fasulye çoğu sebzeye göre pişme süresi biraz daha uzun olan bir sebzedir. Bu nedenle düdüklü tencerede pişirmeyi tercih ettiğimiz sebzelerdendir.

Tefal düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunun son bölümünde bazı sebzelerin pişme sürelerine yer verilmiştir. Örneğin taze fasulye pişme süresi 8 dakika olarak yer almaktadır. Ancak Tefal düdüklü tencerede taze fasulyeyi sadece 8 dakika pişirirseniz henüz istediğiniz derecede pişmemiş olabilir.

Birçok sebze gibi taze fasulye de gereğinden fazla pişirildiğinde eriyip giden ve deforme olan bir sebzedir. Az pişmesinin çaresi vardır ancak çok pişmesi telafi edilemez.

Bu nedenle Tefal düdüklü tencere kullanma kılavuzundaki 8 dakikalık pişme süresi değeri taze fasulyenin diriliğini muhafaza ettiği, yani az pişmiş kıvama gelmesi içindir. Bazıları sebze yemeklerini az pişmiş şekilde sever ve onlar için taze fasulyenin düdüklüde 8 dakika pişmesi yeterli olabilir.

Ancak genellikle taze fasulyenin orta pişmiş kıvama gelmesi için Tefal düdüklü tencerede takribi olarak en az 15 dakika civarında pişmesi gerekir. Bu süre sonunda hala pişmedi ise ağzı açık iken birkaç dakika daha pişirilebilir.

Taze fasulyenin pişme süresini birkaç unsur belirlemektedir. Örneğin tencereye koyduğumuz fasulye miktarı önemlidir. 2-3 kişilik taze fasulye yemeği ile 6-8 kişilik yemek arasında düdüklüde pişme süresi açısından yaklaşık 5 dakika fark olabilir.

Günümüzde artık yaz haricinde de yeşil fasulyeye rastlanmaktadır. Ancak sonbahar ve kış aylarında yetişen yeşil fasulyeler atılan hormon ve gübreler nedeniyle pişmesi güç hale gelmektedirler. Bu da pişme süresini uzatmaktadır.

Taze fasulyenin pişme süresini fasulyeyi kaç parçaya ayırdığımız da etkiler. Örneğin fasulyeyi ortadan ikiye bölme ile çorbalık gibi ince dilimleme arasında pişme süresi arasında fark olmaktadır.

Tefal düdüklüde taze fasulye pişirme süresi

Tefal düdüklüde taze fasulye pişirme süresi için yaklaşık bir süre vermek gerekirse 15-16 dakika olduğu söylenebilir. Bu süre düdüklü tencere buhar çıkarmaya başlayınca başlar.

İsterseniz ilk denemede Tefal düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda belirtildiği gibi 8 dakika pişirin. Elde edeceğiniz neticeye göre sonraki pişirmenizde bir miktar süreye ilave edersiniz.

Kuru fasulyenin pişme süresi taze fasulyeye göre daha uzundur. Tefal düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda kuru fasulye için 18 dakika pişme süresi denilmiştir. Ancak iyi pişsin istiyorsanız en az 25 dakika pişirmelisiniz.

 

Bu yazı 2822 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe