etimek tatlısı-etimek kadayıfı

etimek tatlısı tarifi
Paylaş
 
[Oy: 3 %: 2.7]

(Etimek kadayıfı)

Bu günki tarifimiz olan etimek tatlısı malzemelerinin çokluğu sizi ürkütebilir ancak yapılması hiç de zor gelmeyecek. Üstelik öyle bir tatlı ki gerçekten ekmek kadayıfı yemiş gibi hissedeceksiniz. Bu tatlıya çoğu kimse yalancı ekmek kadayıfı der zaten. Ekmek kadayıfına ulaşmak o kadar kolay olmayabilir ama canınız her çektiğinde ya da arkadaş toplantılarında cesaretle Etimek tatlısı sunabilirsiniz.

Bu tatlının en büyük özelliği Etimek’leri şerbete yatırmamak, birazdan anlatacağımız gibi şekeri önce yakmak. Bu nedenle Etimek’ler kızıl bir renk alıyor ve hem görüntü hem de tadı olarak ekmek kadayıfını andırıyor. Kokusu ise ayrı bir keyif.

Önce malzemelerini sayarak işe koyulalım.

etimek tatlısı tarifi

etimek tatlısı yapılışı

Etimek tatlısı malzemeleri

Tabanı için:

 • 1 paket Etimek
 • 3 su bardağı şeker
 • 3 su bardağı su

Muhallebisi için:

 • 1 litre süt
 • 8 yemek kaşığı irmik
 • 5 yemek kaşığı şeker
 • 1 paket vanilya

Üstü için:

 • 1 su bardağı süt
 • 150 gram krem şanti
 • Yeterince hindistan cevizi

Önce bir dikdörtgen borcama Etimek’leri bir sıra dizerek işe başlayın. Etimek’ler birbirine dayansın ve arada boşluklar kalmasın.

Şimdi bir tencereye 3 su bardağı şeker koyarak ateşin altını yakın. Şeker erimeye ve yanmaya başlayacak. Rengi iyice kahverengi oluncaya kadar karıştırın. Rengini bulunca üzerine 3 su bardağı suyu koyun. Suyu koyunca tencerede bir hareketlenme olacak. Tencere bir taraftan kaynarken siz yanmış şeker iyice suyun içinde kaybolana kadar karıştırmaya devam edin.

Yanık şerbet hazır olunca bunu borcamdaki Etimek’lerin üzerine dökün. Etimek’lerin şerbeti iyice çekmesi gerekiyor.

Şimdi artık muhallebiyi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Bir tencereye sütü, irmiği ve şekeri koyun ve ateşin altını yakın. Bir taraftan pişerken bir taraftan sürekli karıştırmalısınız. İçinde topaklanma olmaması gerekiyor. Bir süre muhallebi koyulaşmaya başlayacak. Yeterli kıvama gelince tencereyi ateşten alın. İçine vanilyayı koyarak kısa bir süre daha karıştırın.

Artık muhallebiyi şerbetli Etimek’lerin üzerine dökebilirsiniz. Etimek’ler tamamen muhallebi ile kapanacaktır.

Etimekler ve muhallebi bir tarafta soğurken diğer tarafta tatlının üzeri için krem şantiyi hazırlayın. Bunun için sütün içine boşaltacağınız kremşantiyi iyice çırpmanız gerekiyor.

Hazır olan kremşantiyi düzgün bir şekilde soğumuş muhallebinin üzerine yayın. Bu defa muhallebi iyice kapanmış olacaktır.

Etimek tatlısının tamamlanması için son bir adım kaldı. Kremşantinin üzerine gönlünüze göre hindistan cevizi serpin ve borcamı buzdolabına kaldırın.  Hazırlanan etimek tatlı iyice soğumadan servis yapılmamalıdır. Afiyet Olsun.

Bu yazı 1438 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. […] Etimek tatlısı (Etimek kadayıfı) Bu günki tarifimiz ola etimek tatlısı malzemelerinin çokluğu sizi ürkütebilir ancak yapılması hiç de zor gelmeyecek. Üstelik öyle bir tatlı ki gerçekten ekmek kadayıfı yemiş gibi hissedeceksiniz. Bu tatlıya çoğu kimse yalancı ekmek kadayıfı der zaten. Ekmek kadayı… – https://www.yemekeli.com/etimek-tatlisi-etimek-kadayifi […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe