incir reçeli tarifi

incir reçeli tarifi
Paylaş
 
[Oy: 1 %: 5]

İncir reçeli

Mineral bakımından en zengin meyve kabul edilir incir. Potasyum ve kalsiyum bakımından ciddi bir kaynaktır. Sindirimi kolaylaştırır ve hücrelerin yenilenmesine  yardımcı olur. Ayrıca kanserli hücrelerin büyümesini önlemeyen özellikleri vardır. İncir reçeli denilince hep olgunlaşmış incir akla gelir. Oysa incir reçeli henüz olgunlaşmamış, ham küçük yeşil incirlerden yapılır. Bugün sizlerle paylaşacağız.

incir reçeli tarifi

incir reçeli yapılışı

İncir reçeli malzemeleri

  • 1 kilo reçellik yeşil incir
  • 5 su bardağı su
  • 1 kilo toz şeker
  • Yarım limonun suyu

İncir reçeli tarifi

Olgunlaşmamış incir aslında reçellik incir olarak satılır. Bu inciri önce yıkayıp süzdürün. Arkasından derince bir tencereye yarısından fazla su koyun ve ateşin altını yakın. Su kaynamaya başlayınca incirleri içine bırakın. Yaklaşık yarım saate yakın bir süre incirler haşlansın. Bu sürede incirler iyice yumuşamış olacak.

İncirler pişince süzgeçle tencereden bir kaba alın ve soğumaya bırakın.

İncirler soğurken bir başka tencereye suyu ve toz şekerini koyun ve kısık ateşte karıştırarak şekeri eritmeye başlayın. Şeker eridikten sonra da ara ara karıştırarak şerbeti kaynatın. Şerbet kaynayınca koyulaşması için bir süre daha bekleyin. Arkasından incirleri şerbetin içine dökün. Ateşin altını yükselterek 5-10 dakika kadar kaynatın. Sonra da ateşi en düşüğe indirirerek yarım saat kadar pişirin.

Arada şerbetin iyice koyulaşıp koyulaşmadığını kontrol edin. İyice koyulaşınca da tencereyi ateşten indirmeden önce limon suyunu ilave edin. Birkaç dakika daha karıştırdıktan sonra ateşi kapatın. Reçelin üzerindeki köpükleri bir kaşıkla alın ve reçeli soğumaya bırakın.

İncir reçeli soğuyunca cam kavanozlara koyarak ağzını sıkıca kapatın. Afiyet Olsun.

Gelen aramalar:
Bu yazı 930 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] İncir reçeli Mineral bakımından en zengin meyve kabul edilir incir. Potasyum ve kalsiyum bakımından ciddi bir kaynaktır. Sindirimi kolaylaştırır ve hücrelerin yenilenmesine  yardımcı olur. Ayrıca kanserli hücrelerin büyümesini önlemeyen özellikleri vardır. İncir reçeli denilince hep olgunlaşmış i… – https://www.yemekeli.com/incir-receli-tarifi […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe