portakal reçeli

portakal reçeli tarifi
Paylaş
 
[Oy: 6 %: 1.8]

Kış aylarının C vitamini deposu olan portakalı yaz aylarında yemenin en güzel yolu reçelini yapmaktır. Hazır yapılmış reçeller de alınabilir elbette ama evde yapılmış bir portakal reçelinin tadını hiçbir yerde bulamazsınız. Üstelik portakal reçelini yapmak öyle zor bir iş de değil. İşte size portakal reçeli tarifi. Bu tarifte portakalın içi kullanılıyor. Ama birçok tarifte portakalın kabuğu kullanılıyor.

portakal reçeli tarifi

portakal reçeli yapılışı

Portakal reçeli malzemeleri

  • Bir kilo portakal
  • 1,5 kilo şeker
  • Üç su bardağı su
  • 2 çorba kaşığı limon suyu

Portakal reçeli tarifi

Portakalları güzelce yıkadıktan sonra bıçakla kabuklarını soyun. Bu arada bir tencerede suyu kaynatın. Arkasından soyduğunuz portakalları kaynamış suyun içine atın. Portakal içinde yumuşayıncaya kadar kaynatın. İyice kaynadıktan sonra kepçe ile portakalları alın ve soğumaya bırakın.

Portakallar soğuduktan sonra parmak büyüklüğünde uzun parçalar halinde portakalı dilimleyin. Dilimlerken de portakalın çekirdeklerini çıkarın.

Şimdi bir tencereye suyu ve şekeri koyun ve orta derece ateşte karıştırarak şekeri eritin. Biraz sonra koyu bir şurup haline gelecek. Bu sırada biraz önce dilimlediğiniz portakalları tencereye koyun. Tencerenin içinde artık portakallar reçel kıvamına gelecek. Reçel iyice koyulaşana kadar pişirmeye devam edin.

Tencereyi ateşten indirmeden önce limon suyunu da tencereye dökün ve biraz daha karıştırın. Artık portakal reçeli olmuş sayılır. Ateşin altını kapatın ve tencereyi soğumaya bırakın.

Portakal reçelini saklamanın en güzel yolu cam kavanozlara koymaktır. Reçel soğuyunca kavanozlara doldurun ve ağızlarını sıkıca kapatın. Portakal reçelini kapalı şekilde buzdolabında saklayın. Ağzı açık kalırsa şekerlenmeye başlar. Afiyet olsun.

Gelen aramalar:
Bu yazı 2135 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Portakal reçeli Kış aylarının C vitamini deposu olan portakalı yaz aylarında yemenin en güzel yolu reçelini yapmaktır. Hazır yapılmış reçeller de alınabilir elbette ama evde yapılmış bir portakal reçelinin tadını hiçbir yerde bulamazsınız. Üstelik portakal reçelini yapmak öyle zor bir iş de değil… – https://www.yemekeli.com/portakal-receli […]

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe