kaymaçina

kaymaçina tarifi
Paylaş
 
[Oy: 2 %: 3.5]

:

Güzel bir balkan tatlısı olan aynı zamanda Rumeli tatlısı olarak da bilinmektedir. Bu tatlının belirgin özelliklerinden birisi çok fazla yumurtadan yapılmasıdır. Bu sebepten ötürü tatlının kokusu belirgin bir şekilde hissedilebilmektedir. Fakat tadı çok güzel olduğu için kokusunun üzerine kapatabilmektedir. Kaymaçina tarifi oldukça basittir. Çünkü içerisinde kullanılan malzeme sayısı çok fazla değildir. Dolayısı ile çok rahat bir şekilde evinizde yapabilirsiniz. Gerek davetlerde gerekse kutlamalarda pratik bir şekilde yapabileceğiniz tatlı tariflerinden birisidir. Şimdi tarife geçelim.

Kaymaçina Tarifi

İlk olarak yumurtaları çırpacağınız bir kap alın ve 6 adet yumurtayı tek tek bu kabın içine kırın.

Daha sonra yumurtaların üzerine toz şekeri dökün ve iyice karıştırın. Karışım köpük köpük olduğunda kıvama gelmiş demektir.

Bu işlemden sonra sütü yavaşça karışımın üzerine dökün. Bu sırada sütü biraz ılıklaştırın yani karışımı biraz ısıtabilirsiniz. Tabi bu esnada da fırınınızı 140 dereceye ayarlayın.

Süt, yumurta ve şeker tam anlamı ile karıştığında bir cam tepsiye boşaltın ve fırına verin. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi bu tatlının yavaş yavaş pişmesi gerektiğidir. Dolayısı ile fırının derecesini sabit tutun ve kesinlikle arttırmayın.

Tatlının üzeri kızardığında artık servise hazır demektir. Bu basit kaymaçina tarifi ile ailenize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

kaymaçina tarifi

kaymaçina yapılışı

Kaymaçina Malzemeleri:

5 su bardağını dolduracak kadar süt

2.5 su bardağını dolduracak kadar toz şeker

6 adet orta büyüklükte yumurta

Gelen aramalar:
Bu yazı 2045 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe