krem brüle-creme brulee

krem brüle yapılışı
Paylaş
 
[Oy: 3 %: 4]

Krem Brüle süt kreması bazlı fırınlanarak yapılan bir tatlıdır. Tarifimizi aynen uygularsanız çıtır çıtır ve lezzetli bir krem brüle hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler(4 Kişilik):

  1. 450 ml. Süt Kreması (2,5 kutudan biraz az)
  2. 4 adet Yumurta sarısı
  3. Yarım çay kaşığı Vanilya özütü
  4. Yarım su bardağı Toz şeker

Öncelikle süt kreması vanilya özütüyle ısıtılarak aromanın süt kremasına geçmesi sağlanır. Bunun için Krema bir tencereye konulur ve vanilya özütü eklenerek karıştırılarak ısıtılır. Kremanın kaynamamasına özen gösterilir. Kaynama noktasına gelmeden krema ocaktan alınır. Ayrı bir kapta yumurta sarılarıyla toz şeker iyice çırpılır. Krema içerisine eklemeden önce yumurtaların krema ısısıyla pişmesini engellemek için kremadan üç kaşık alınarak çırpılmış yumurta sarısı içerisine karıştırılır ve ılınması sağlanır. Ilınan yumurta sarıları hızlı bir şekilde karıştırılarak krema içerisine eklenir. Krem brülemiz artık fırınlanmaya hazır. Hazırladığımız karışımı 4 Kâseye doldurarak fırın tepsimize alıyoruz. Burada püf noktası kaselerimizin altına bir havlu yerleştirip kaselerin yarısına gelecek şekilde tepsimize kaynamış su dolduruyoruz. Bu işlem Krem Brülemizin üzerinin çatlamasını engelliyor. Önceden 160 derecede ısıtılmış fırınımıza yerleştiriyoruz. 30-35 dakika fırında pişirdikten sonra altındaki sıcak suda pişmeye devam etmemesi için hemen tepsiden alıyoruz. Aman dikkat kaselerimiz sıcak, bir eldiven yardımıyla bu işi yapabiliriz. Krem Brülelerimiz oda sıcaklığına ulaşana kadar bekletip 3-4 saat dinlenmesi ve soğuması amacıyla buzdolabımıza alıyoruz. Sırada üzerinin karamelizasyonu var.

Karamelizasyon için:

Fırından aldığımızda yumuşak jöle kıvamında olan Krem Brülemiz Buzdolabından çıkardığımızda soğuyarak katılaşmıştı. Şimdi üzerlerine toz şeker serpiyoruz. Bunun için esmer şeker de kullanabiliriz. Serptiğimiz şekerleri pürmüz vasıtasıyla yakıyoruz. Görüleceği üzere şekerlerimiz önce eriyor, sonra yanıyor ve karamel hale geliyor. Pürmüzümüz yoksa fırınımızın sadece üst ısısında yüksek derecede birkaç dakika bekleterek Üzerinin karamelizasyonu sağlanabilir. Bu işlemden sonra tekrar buzdolabında 1-2 saat soğutup servise alabiliriz. Afiyet olsun.

Bu yazı 2025 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe