Revani neden kabarmaz

revani resmi
Paylaş
 
[Oy: 70 %: 2.5]

Yemekeli.com olarak yemek tarifi vermenin yanında bazen de püf noktalarına değiniyoruz. “Revani neden kabarmaz” çok sorulan bir soru olduğu için bu konuda birkaç püf noktayı vermeyi düşündük.

Revani tüm malzemeleri ölçüsünce kullanılsa da kabarmama özelliği olan bir tatlıdır. Çoğu kişi bu türden bir problem yaşadığında çözüm olarak fırın tepsisine daha kalın sermek veya bir paket daha kabartma tozu ilave etmeyi tercih eder.

Elbette çözüm bu değildir. Revaninin istediğimiz gibi kabarması için birkaç püf noktaya dikkat etmek gerekir.

Öncelikle revaniyi fırına verdikten sonra pişene kadar fırının kapağını açmamak gerekir. Revani 170-180 derecede yarım saat pişer. Üzerinin kızarmasından pişip pişmediğini anlayabilirsiniz. Pişme süresi en fazla birkaç dakika sarkar veya öne gelir. Bu nedenle revanini pişip pişmediğini kontrol etmek için fırının kapağını açmayınız. En az kesintisiz 27-28 dakika o kapak kapalı kalmalı.

Revani keki kabarma sürecinde iken fırının kapağının açılarak içerideki ısının aniden düşmesi kabarmayı engelliyor.

Revani için fırını önceden ısıtmanıza gerek yoktur. Ne zaman hamuru fırına yerleştirecekseniz fırını o zaman çalıştırınız.

Revani kekinin iyi kabarması için malzemeleri sırasına uygun şekilde ve gerektiği şekilde karıştırmak gerekir. Yumurta ve şekeri karıştırırken acele etmeyin sabırla köpürtene dek karıştırın. Şeker tamamen yumurtada eritin. Diğer malzemeleri de sırasıyla ve iyice yedire yedire karıştırın. Bu revaninin daha iyi kabarmasını sağlar.

Kullanılan malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Bu nedenle revani yapacaksanız malzemeleri daha önceden buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında en az yarım saat bekletmiş olmanız gerekir. Bu da küçük ama önemli bir püf noktadır.

Bunları yaptıktan sonra revani neden kabarmaz sorununuz olmayacaktır. Sonraki yazımız konusunda olacaktır.

Gelen aramalar:
Bu yazı 4463 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe