Zayıflatan orjinal Çin böreği tarifi

Çin böreği
Paylaş
 
[Oy: 1 %: 5]

Orjinal Çin böreği tarifini öğrenince Çinlilerin neden hep zayıf olduğu hakkında bir fikir sahibi olursunuz. Bizim bildiğimiz börek hamur işidir ve ana malzemesi undur.

Çin böreklerinde ise un veya hamur kullanılmaz, bunun yerine pirinç lapasından elde edilen ince yufkalar kullanılır. Oran olarak Çin böreği yufkadan ziyade bolca sebze ve protein içerdiği için bizim böreklerimizin aksine kilo yapıcı özellikte değildir.

Ülkemizde Çin böreği diye satılan böreklerin ve verilen Çin böreği tariflerinin orjinal Çin böreği olmadığını söylemek mümkündür. Orjinal Çin böreğinin nasıl yapıldığını yazımızda yer alan videoda bir Çinli en güzel şekilde göstermektedir.

Bazı orjinal Çin böreği tarifleri ise yufka bile içermemekte yumurta ile yapılmaktadır. Bilindiği üzere yumurta, besleyici özelliklerinin yüksek olması ve tok tutması nedeniyle diyet listelerinin baş tacıdır.

Fakat yumurtayı hep aynı şekilde tüketmek bıkkınlık verebilir. Yumurtaya çeşitli sebzelerle tat aroması verip onu şık görünümlü bir börek haline getirmek diyet listenize renk katacaktır.

Aşağıda vereceğim Çin Böreği tarifi tam olarak 10 adet yumurtadan yapılmakta ve orjinal Çin böreği tarifi olmasına rağmen kolay bulunabilir ve bizlerce yenilebilir malzemelerden oluşmaktadır.

Orjinal Çin böreği malzemeleri

10 adet yumurta

1 adet yeşil biber

1 adet kapya biber

İsteğe göre baharat

Tuz

1 yemek kaşığı su

Sıvı yağ

Süslemek için;

Turp yaprağı

Susam

Ketçap

Orjinal Çin böreği yapılışı

Tarifini vereceğim Çin böreği yapmak için kare tava gerekmektedir. Böreği sarıp şeklini vermek için kare tava idealdir. Alttaki videoda Çin böreğinin kare tavada nasıl da kolay olduğunu görünce sigara böreği, paçanga böreği gibi tariflerde kare tavanın ne kadar işe yaradığını anlayacaksınız.

İlk iş olarak yumurtaların sarısı ile beyazı ayrılır. (Bkz.Yumurta sarısı beyazından nasıl kolayca ayrılır ?) Bir kapta yumurta sarıları, diğerinde ise beyazları toplanır.

Yumurta beyazlarına biraz tuz atılıp el çırpıcısı ile köpürene kadar çırpılır. Yumurta sarılarına da tuz atılır ve bir kaşık su katılarak el çırpıcısı ile çırpılır.

Şimdi sıra geldi orjinal Çin böreğinin içini hazırlamaya;

Biberler ince şekilde kıyılır ve yumurta beyazlarına eklenir. Biraz karıştırılır.

Malzemelerin hazırlanması bu kadar. Şimdi sıra geldi pişirmeye. Asıl marifet burada;

Ocağın altı açılır ve kare tavaya sıvı yağ dökülür. Yağ az kızınca beyaz yumurtalı karışım kare tavanın dibini kaplayacak kadar dökülür.

Yumurta akları beyazlaşınca tahta çevirici ile rulo haline gelir. Yumurtalı rulo tavanın öbür yanına kaydırılarak kalan kısma yeniden kaptan yumurta aklı karışım dökülür.

Onun da altı beyazlaşınca ilk rulo kardan adam yuvarlanır gibi sonraki kısımla birlikte yuvarlanır, rulo kalınlaştırılır. Bu işlem bir kere daha ve yumurta akları bitene kadar tekrarlanır.

Yumurta aklarından yaptığımız rulo kare tavanın öbür yanına ittirilip kalan kısma yumurta sarısı dökülür. Yumurta sarısının altı pişince rulo bunun üzerine yuvarlanır.

Daha sonra kare tavaya yumurta sarısının kalanı dökülerek bu işlem tekrarlanır. Rulo katı bir kıvam alana kadar tavada pişirilir.

Rulo şeklindeki Çin böreği tavadan düz bir zemine alınarak muska şeklinde üçgen kesilir. Bunun için her bıçak uygun değildir. Videodaki bıçağa dikkat ediniz.

Çin böreği üçgen kesildikten sonra tabağa alınır ve turp, ketçap ve susam ile süsleme yapılır.

Tarifini verdiğimiz Çin böreğini değişik sebzelerle yapabilirsiniz. İsterse sebze içini çiğden veya pişmiş şekilde yapabilirsiniz. Baharat seçimi size ait. Bu görünüşü kadar lezzetiyle de iyi bir tariftir.

En güzel özelliği ise uzun süre tok tutmasıdır.

Bu yazı 739 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe