Fissler düdüklüde ıslatılmış nohut kaç dakikada pişer ?

Fissler düdüklüde ıslatılmış nohut kaç dakikada pişer
Paylaş
 
[Oy: 23 %: 2.6]

Alman düdüklü tenceresi Fissler kendi kategorisinde kaliteli markalardan biridir. Almanlar bu ürünü pişirme sürelerinde ultra tasarruf sağlayacak şekilde tasarlamışlardır.

Normal tencerece pişme süresi uzun olan et ve bakliyat gibi gıdalar Fissler düdüklüde inanılmaz kısa sürelerde pişmektedir.

Fissler düdüklüde ıslatılmış nohut kaç dakikada pişer ?

Fissler düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda hangi et ve sebze türünün hangi kademede kaç dakika pişeceği yazmaktadır. Ancak kılavuzda yer alan pişme süreleri nohut ve kuru fasulye gibi bizim fazlaca tükettiğimiz besinleri kapsamamaktadır.

Dolayısıyla Fissler düdüklüde ıslatılmış nohut kaç dakikada pişer sorusuna kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak takribi bir cevap vermek durumundayız.

Fissler düdüklüde iki adet pişme kademesi bulunmaktadır. Geç pişen gıdalar, sıcaklığa toleresi olan gıdalar daha çabuk pişmesi için kademe 2 de pişirilir. Kademe 2 de tencere içi basınç daha yüksek olduğu için pişme süresi kısalmaktadır.

Kademe 1 de ise biraz fazla pişince dağılıp ufalanabilecek, pelte haline gelebilecek sebzeler, taze fasulye, karnabahar, patates ve türlü gibi sebze yemekleri pişmektedir.

Siz nohutu ister kademe 2 de pişirin, isterse de kademe 1 de pişirin, eğer pişme süresini iyi ayarlarsanız sorun yaşamazsınız.

Eğer daha önceden Fissler düdüklüde nohut pişirme deneyiminiz olmadıysa ihtiyaten kademe 1 de pişirseniz daha iyi olur. Çünkü kademe 2 de birkaç dakikalık pişme nohutu püreye çevirecektir.

Bilindiği üzere nohut ıslatıldığı zaman daha kolay pişmektedir. Pişme süresi hesaplarken bunu da dikkate alıyoruz.

Buna göre ıslatılmış nohutu kademe 1 de 9-10 dakika pişirmelisiniz. Bu süreyi kademe  1 e gelince başlatacaksınız. Bu süre dolunca ocağın altını kapatınız. Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre daha tencerenin buharını çıkarmadan bekleyiniz. Bu süre zarfında biraz daha pişecektir.

Eğer nohutu ıslatmadıysanız 9-10 dakika yerine 10-12 dakika civarında pişiriniz.

Eğer nohutu kademe 2 de pişirmek isterseniz yaklaşık 3-4 dakika yeterli olacaktır.

Gelen aramalar:
Bu yazı 1813 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe