Fissler kemikli et pişirme süresi

Fissler kemikli et pişirme süresi
Paylaş
 
[Oy: 123 %: 2.3]

Düdüklü tencerenin en faydalı olduğu yemekler et yemekleridir. Normalde pişmesi uzun süren et yemekleri çok daha kısa sürede düdüklü tencerede pişer. Artı olarak normal tencerede suyun çabuk bitmesi gibi bir sorun olur düdüklüde böyle bir sorun olmaz.

Fissler düdüklü tencere normal düdüklü tencerelerden de kısa sürede yemekleri pişirmekte, et yemeklerinde diğer düdüklü tencerelere göre 5-10 dakika kısa sürede pişirmektedir.

Fissler düdüklü tencerede kemikli et pişirme süresi 40 ile 60 dakikadır. Bu süre kademe 2 de pişirildiğinde geçerlidir. Fissler düdüklü tencerede kademe 1 çabuk pişen sebze yemekleri ve balık içindir, et kademe 2 de pişer.

Kemikli etin suyundan istifade etmek isteniyorsa yaklaşık 50-60 dakika pişirilmelidir. Çünkü bu sürede kemiğin içindeki yararlı maddelerin suya karışması ancak tamamlanır.

Maksat sadece kemikli etin haşlama olarak pişirilmesi ise 40-45 dakika yeterli olacaktır.

Kemikli et iri parçalar halinde tencereye konursa pişme süresi uzayacaktır. Tencere fazla doldurulursa da pişme süresi uzayacaktır.

Fissler kemikli et pişirme süresi

?

Fissler düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda hangi etin kaç dakika süre ile pişirileceği yer almaktadır. Buna göre;

Dana kuşbaşı 5-6 dakika

Dana rostosu 15-20 dakika

Dana paça 15-20 dakika

Sığır gulaş 15-20 dakika

Et sarması (Fileto) 20-25 dakika

Sığır rostosu 30-40 dakika

Biftek (Tafelspits) 40-60 dakika

Bu pişme süreleri kademe 2 ye göredir.

Yukarıdaki listede dana rostonun 15-20 dakika, sığır rostonun 30-40 dakika olduğu yazmaktadır.

Bizde ister 6 aylık dana, ister 5 yaşında öküz olsun, hepsini kasapta dana eti diye satarlar. Fissler düdüklü tencerenin kullanma kılavuzu Almanlara göre yazılmıştır. Onlarda dana eti deyince hakikaten de 6 aylık dana akla gelir. Pişme süresi onun için azdır.

Yani pişireceğimiz et, dana buzağı eti değilse Fissler düdüklüdeki dana etine dair pişme sürelerini değil sığır eti sürelerini dikkate alınız.

Ayrıca kuşbaşı dana için pişme süresi için 5-6 dakika denilmiş ama bizler o pişme seviyesindeki eti yemeyiz. (Almanlar eti az pişmiş yemektedirler) Bu nedenle kuşbaşı eti Fissler düdüklüde 15-20 dakikadan az pişirmemek gerekmektedir.

Gelen aramalar:
Bu yazı 5344 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bumerang - Yazarkafe